بازاریابی مجازی, شبکه های اجتماعی, مدیریت صفحه اینستاگرام

پنل اینستاگرام

پنل اینستاگرام؛ آرتا تکنیکال

راه‌های مختلفی برای بررسی روند و فعالیت در صفحه اینستاگرام وجود دارد. یکی از این راه‌ها با استفاده از قابلیت‌های خود اینستاگرام است. در این مقاله با تیم آرتا تکنیکال همراه باشید تا ضمن آشنایی با قابلیت‌های پنل اینستاگرام بتوانید کار با چند ابزار کاربردی دیگر برای ارتقا صفحه خود یاد بگیرید.

آنالیز صفحه اینستاگرامی و اهمیت آن

آنالیز کردن صفحه اینستاگرام یعنی درک کلی نحوه عملکرد پست‌ها و حساب خود.

در حالی که معیارهای اینستاگرام آمار فردی هستند ، تجزیه و تحلیل صفحه اینستاگرام به شما کمک می‌کند تا آن آمار را تفسیر کرده و الگوهای موجود در آنها را ببینید. به عنوان مثال ، تعداد فالوورها (دنبال کنندگان) یک معیار است ، در حالی که نرخ رشد فالوورها یک تحلیل است. منظور از نرخ رشد فالوورها این است که تعداد فالووران شما با گذشت زمان با چه سرعتی در حال رشد است.

نگاه کردن به تجزیه و تحلیل اینستاگرام یکی از بهترین راه‌ها برای شناسایی ضعف‌ها  و موفقیت‌ها در حساب شما است. با بررسی دقیق آنها ، می‌توانید بازخورد مفیدی دریافت کنید تا به شما در بهبود استراتژی رسانه‌‌های اجتماعی کمک کند.

آنالیز صفحه اینستاگرامی و اهمیت آن
آنالیز صفحه اینستاگرامی و اهمیت آن

Insight چیست و چگونه فعال می‌شود؟

Instagram Insights یک روش عالی برای دیدن تجزیه و تحلیل‌‌های اساسی در مورد حساب ، پست‌‌های شما و دنبال‌کنندگان شما است. این ابزار اینستاگرام داده‌‌های مختلف را به شما نشان می‌دهد؛ داده‌هایی مانند تعداد کاربران در هفته گذشته، مدت زمان و اوج فعالیت دنبال‌کنندگان شما و… .

این ابزار فقط در دسترس پروفایل‌‌های تجاری یا حساب هایی است که تعامل زیادی را دریافت می‌کنند ، اما خبر خوب این است که ایجاد یک پروفایل تجاری در اینستاگرام بسیار آسان است.

نکته اصلی این ابزار آنالیز بومی این است که محدوده تاریخ چقدر محدود است. برای اکثر معیارها ، فقط می‌توانید ببینید که عملکرد شما در طول هفته جاری چگونه در مقایسه با هفته گذشته تغییر کرده است. این احتمالاً دلیل شماره یک برای تغییر به برنامه یا سیستم عامل Analytics اینستاگرام است.

Insight اینستاگرام
Insight اینستاگرام

چه تجزیه و تحلیل و اطلاعاتی را می‌توانید در Instagram Insights ببینید؟

سه بخش اصلی در Insights اینستاگرام وجود دارد: حساب‌های به دست آمده، حساب‌های درگیر شده یا کل دنبال‌کنندگان.

حساب‌های به‌دست‌آمده ، تعداد حساب‌هایی را که محتوای شما را دیده‌اند، به همراه برخی اطلاعات جمعیت‌شناختی آن‌ها به شما نشان می‌دهد. معیارهای اصلی عبارتند از:

 • مکان‌‌های برتر
 • با حساب‌‌های فالو شده و غیرفالو شده دسترسی پیدا کنید
 • مطالب برتر
 • فعالیت ‌‌پروفایل، مانند بازدید از ‌‌پروفایل و ضربه زدن روی دکمه

حساب‌های درگیر شده

حساب‌های درگیر  شده تعداد حساب‌هایی را که با محتوای شما درگیر شده‌اند، انواع تعاملات، همراه با برخی اطلاعات جمعیت‌شناختی درگیرکننده‌هایتان را به شما نشان می‌دهد. معیارهای اصلی عبارتند از:

 • مکان‌‌های برتر
 • تعاملات توسط حساب‌های فالو شده و غیرفالو شده
 • تفکیک تعاملات پست
 • مطالب برتر

تعداد فالوورها

تعداد فالوورها تعداد فالوورهای شما را به همراه برخی اطلاعات جمعیت شناختی در مورد آنها به شما نشان می‌دهد. معیارهای اصلی عبارتند از:

 • رشد فالوور
 • مکان‌‌های برتر
 • رده سنی
 • جنسیت
 • فعال‌ترین زمان‌ها

این بخشی از ابزار تحلیل پنل اینستاگرام است. برای تکمیل استراتژی اینستاگرام خود نباید هیچ کمبودی در داده‌ها و روندها داشته باشید. اکنون مشکل این است که تصمیم بگیرید روی کدام معیارها تمرکز کنید.

بهترین معیارها برای ردیابی در اینستاگرام چیست؟

برای بهبود پست‌ها، ‌‌پروفایل‌تان و استراتژی کلی‌تان، باید از آنچه از تجزیه و تحلیل اینستاگرام خود یاد گرفته‌اید استفاده کنید تا ببینید چه چیزی برای شما مفید است و چه چیزی نیست.

با این حال، وقتی داده‌‌های زیادی در دسترس است، اصلاً از کجا شروع می‌کنید؟

همانطور که هر بازاریاب باتجربه رسانه‌‌های اجتماعی به شما می‌گوید، معیارهایی که باید دنبال کنید بستگی به چیزی دارد که می‌خواهید از طریق حضور در اینستاگرام به دست آورید.

اگر در تجارت الکترونیک کار می‌کنید و می‌خواهید از اینستاگرام برای فروش استفاده کنید، کلیک‌ها و تبدیل‌های وب‌سایت مهم‌تر از مثلاً بازدید ویدیوها هستند. در همین حال، یک مدیر رسانه‌‌های اجتماعی در دانشگاهی که به دنبال تقویت جامعه در مدرسه خود است احتمالاً باید با دقت بیشتری به میزان مشارکت در پست‌‌های خود نگاه کند.

با این حال، تمام معیارهای اینستاگرام یکسان ایجاد نمی شوند. برخی از آنها بینش زیادی در مورد بهترین محتوای شما ارائه می‌دهند در حالی که برخی دیگر اصلاً چیز زیادی نمی گویند. اینها پنج معیار اصلی هستند که توصیه می‌کنیم در اینستاگرام ردیابی کنید تا بدانید چه چیزی برای شما مفید است و استراتژی رسانه‌‌های اجتماعی خود را بهبود ببخشید.

بهترین معیارها برای ردیابی در اینستاگرام
بهترین معیارها برای ردیابی در اینستاگرام

رشد فالوور اینستاگرام شما

تعداد فالوورهای شما در اینستاگرام ممکن است یک معیار ساده باشد، اما همچنین بسیار مهم است. تعداد فالوورهایی که دارید به طرق مختلف بر عملکرد کلی اکانت اینستاگرام شما تأثیر می‌گذارد.

قصد شما چیست؟ آیا می‌خواهید دسترسی به پست‌‌های خود را افزایش دهید؟ هرچه فالوورهای بیشتری داشته باشید، به تعداد بیشتری دسترسی خواهید داشت. آیا می‌خواهید تعامل بیشتری داشته باشید یا کلیک‌‌های وب سایت بیشتری داشته باشید؟ هرچه افراد بیشتری شما را دنبال کنند، تعامل و کلیک بیشتری خواهید داشت.

به طور خاص، نرخ رشد فالوور یک راه عالی برای اندازه گیری سلامت اکانت اینستاگرام شما است. شما باید نه تنها تعداد فالوورهای خود را در هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌های گذشته ردیابی کنید، بلکه باید میزان سرعت رشد فالوورهای خود را نیز پیگیری کنید.

رشد فالوور اینستاگرام با insights !
رشد فالوور اینستاگرام با insights !

نرخ رشد فالوور در مقابل تعداد فالوور

درک تجزیه و تحلیل در مورد میزان رشد فالوور خود در طول زمان بسیار مهمتر است تا اینکه فقط ببینید در حال حاضر چند دنبال کننده دارید. به عنوان مثال، اگر تعداد فالوورهای شما در تیر ۱٪، در مرداد ۲٪ و در شهریور ۸٪ افزایش یافته است، می‌توانید ببینید که حساب شما ممکن است به رشد ویروسی نزدیک شود و به وضوح دارید کاری را درست انجام می‌دهید.

از طرف دیگر، اگر نرخ رشد فالوورهای شما در تیر ۸ درصد، در مرداد ۲ درصد و در شهریور ۱ درصد بود، باید توجه داشته باشید که اکانت شما کندتر در حال گسترش است. این موضوع احتمالاً به دلیل تغییراتی که در محتوای خود ایجاد کرده‌اید یا استراتژی اینستاگرام شما مربوط است.

اگر نرخ رشد شما منفی است، به این معنی است که شما فعالانه دنبال کنندگان خود را از دست می‌دهید. این باید به شما هشدار دهد که چیزی به طور جدی اشتباه است.

متأسفانه، رشد فالوور در Insights اینستاگرام گنجانده نشده است. Insights نشان می‌دهد که در مقایسه با هفته قبل چه تعداد فالوور به دست آورده یا از دست داده اید، اما تحلیلی در مورد رشد فالوور در طول زمان ندارد.

برای حل این مشکل، شما دو گزینه دارید: به صورت دستی تعداد فالوورهای خود را هر روز یا هفته یا ماه در یک صفحه گسترده ثبت کنید و درصد تغییر را خودتان محاسبه کنید، یا از ابزار تجزیه و تحلیل اینستاگرام استفاده کنید که فالوورهای شما را در طول زمان برای شما ثبت و تجزیه و تحلیل می‌کند.

نرخ رشد مهم است یا تعداد فالوور؟
نرخ رشد مهم است یا تعداد فالوور؟

جمعیت شناسی مخاطبان اینستاگرام شما

در حالی که دانستن سرعت به دست آوردن فالوور بسیار مفید است، باید بدانید که فالوورهای شما چه کسانی هستند.

چه بخواهید تعامل با پست‌های خود را بهبود ببخشید، ترافیک وب را افزایش دهید یا فروش داشته باشید، شناخت مخاطبان برای یک استراتژی موفق اینستاگرام بسیار مهم است. درک کامل جمعیت شناسی مخاطبان به شما این امکان را می‌دهد که محتوای خود را تقویت کنید و مطمئن شوید که دنبال کنندگان شما شبیه شخصیت هدف شما هستند.

به عنوان مثال، اگر مدیر رسانه‌های اجتماعی یک فروشگاه کفش ورزشی آمریکایی هستید که می‌خواهد برای مشتریان آن برند جذابیت داشته باشد، اما مخاطبان اینستاگرامی برعکس دارید، باید به شما هشدار دهد که تغییراتی در این زمینه وجود دارد.

جمعیت شناسی مخاطبان اینستاگرام
جمعیت شناسی مخاطبان اینستاگرام

Instagram Insights تجزیه و تحلیل بسیار خوبی در مورد ترکیب مخاطب ارائه می‌دهد. شما می‌توانید ترکیب جنسیت و سن فالوورهای خود و همچنین پنج شهر و کشور برتر خود را از نظر تعداد فالوورها مشاهده کنید.

بسیاری از ابزارهای تحلیلی کمی عمیق‌‌‌تر می‌شوند و داده‌‌هایی را در بیش از پنج مکان ارائه می‌دهند یا دقیقاً نشان می‌دهند که چه تعداد دنبال کننده در هر کشور دارید.

چگونه از جمعیت شناسی مخاطبان خود ارزش کسب کنید؟

برای استفاده بیشتر از بینش خود از جمعیت شناسی مخاطبان، یک شخصیت هدف ایده آل برای حساب اینستاگرام خود بسازید. بیشتر به چه کسی می‌خواهید متوسل شوید؟ آن‌ها چند ساله هستند؟ آنها کجا زندگی می‌کنند؟ به چه زبانی صحبت می‌کنند؟

هنگامی که این شخصیت هدف را شناسایی کردید، از آن به عنوان معیاری برای بررسی جمعیت شناسی مخاطبان خود استفاده کنید و ببینید که فالوورهای واقعی شما چقدر به دنبال کننده ایده آل شما شباهت دارند. اگر تفاوت عمده‌‌‌‌ای وجود دارد، باید در استراتژی محتوای خود تجدید نظر کنید. چگونه می‌توانید سبک و لحن تصاویر، ویدیوها و کپی‌هایی را که پست می‌کنید تغییر دهید تا برای افرادی که واقعاً می‌خواهید به آنها دسترسی پیدا کنید جذاب‌تر شود؟

از طرف دیگر، اگر برند شما جذابیت گسترده‌ای در بین جمعیت شناسی دارد و شخصیت هدف خاصی را در ذهن ندارید، تجزیه و تحلیل مخاطبان اینستاگرام همچنان مفید است. با دیدن اینکه چه کسانی در پایگاه طرفداران شما هستند و در کجا قرار دارند، می‌توانید بهتر محتوای خود را طوری تنظیم کنید که برای افرادی که شما را دنبال می‌کنند جذاب باشد و با علایق آنها مطابقت داشته باشد.

کسب ارزش از جمعیت شناسی مخاطبان خود
کسب ارزش از جمعیت شناسی مخاطبان خود

کلیک‌های وب سایت اینستاگرام شما

کلیک‌های وب سایت اینستاگرام دقیقاً همان چیزی است که به نظر می‌رسد: معیاری برای تعداد افرادی که از پروفایل اینستاگرام شما به وب سایت یا صفحه فرود شما کلیک کرده‌اند. این معیار برای برخی از حساب‌های اینستاگرام بسیار مهم و برای برخی دیگر نسبتا بی اهمیت است. اگر اولویت اصلی شما در اینستاگرام افزایش ترافیک، تبدیل یا فروش است، باید به تجزیه و تحلیل کلیک‌های وب سایت نگاه کنید. از طرف دیگر، اگر بیشتر برای ایجاد یک جامعه و افزایش آگاهی از برند در اینستاگرام هستید، نیازی به نظارت دقیق بر ترافیک وب اینستاگرام ندارید.

برای اکثر حساب‌ها، ما استدلال می‌کنیم که اینستاگرام عموماً به‌عنوان یک کانال برندینگ و جامعه بهتر از یک کانال فروش یا ترافیک کار می‌کند. با این حال، محبوبیت فزاینده اینستاگرام و گسترش گزینه‌های تجارت الکترونیک مانند پست‌های قابل خرید به این معنی است که این شبکه نباید به عنوان راهی برای افزایش ترافیک یا تبدیل شما نادیده گرفته شود.

کار با پنل اینستاگرام
کار با پنل اینستاگرام

اگر تعداد زیادی کلیک وب سایت دریافت می‌کنید، احتمالاً به این معنی است که بازدیدکنندگان زیادی برای پروفایل خود دارید و یک CTA قانع کننده در بیو اینستاگرام خود دارید. اگر کلیکی دریافت نمی‌کنید، باید CTA را تغییر دهید و به طور مرتب پیوند در بیو خود داشته باشید. همچنین می‌توانید با هیپ کردن صفحه‌ای که در نسخه پست یا آخرین استوری شما به آن پیوند می‌دهد، افراد را به URL انتخابی خود هدایت کنید، سپس در پایان بگویید «لینک در بیو»

ردیابی ترافیک وب از اینستاگرام

Instagram Insights داده‌های اساسی در مورد تعداد افرادی که در هفته گذشته روی پیوند موجود در بیو شما کلیک کرده‌اند در بخش Activity در بخش تعاملات ارائه می‌دهد. اگرچه این شروع خوبی است، اما می‌توانید با استفاده از ابزار تجزیه و تحلیل وب مانند Google Analytics یا Facebook Pixel اطلاعات بسیار دقیق تری دریافت کنید.

برای اینکه ببینید چه میزان ترافیک از اینستاگرام به وب‌سایت شما می‌رسد (به همراه تعداد زیادی داده دیگر)، توصیه می‌کنیم یک کد UTM به پیوند موجود در بیو خود اضافه کنید، آن را با یک URL کوتاه شده کوتاه کنید، سپس به داده‌های Google Analytics در آن نگاه کنید. URL. اگر بیشتر به تجزیه و تحلیل تبدیل‌های تبلیغاتی خود علاقه دارید، ممکن است بخواهید ردیابی تبدیل را با Facebook Pixel تنظیم کنید.

دریافت اطلاعات مربوط به ترافیک پیج با Insights
دریافت اطلاعات مربوط به ترافیک پیج با Insights

دسترسی اینستاگرام شما

اگرچه دسترسی برای اکثر مدیران رسانه‌های اجتماعی شاخص کلیدی کلیدی عملکرد (KPI) نیست، اما برای اندازه‌گیری میزان آگاهی از برند و سر و صدایی که با محتوای خود ایجاد می‌کنید بسیار مفید است.

بنابراین دسترسی در اینستاگرام چیست؟ در اصل، این معیاری است که به شما می‌گوید چند نفر پست‌های شما را دیده اند. هر حسابی که عکس، ویدیو یا داستان شما را مشاهده می‌کند به‌عنوان یک حساب به حساب می‌آید.

تفاوت بین دسترسی و برداشت در اینستاگرام چیست؟

در حالی که هر بار که محتوای شما دیده می‌شود، تعداد بازدیدها شمارش می‌شود، دسترسی به هر کاربر منحصر به فرد فقط یک بار محاسبه می‌شود. ما همیشه توصیه می‌کنیم به جای نمایش‌ها، به دسترسی‌ها نگاه کنید، زیرا برداشت‌ها بیشتر یک معیار بیهودگی هستند. شما همیشه تاثیرات بیشتری نسبت به دستیابی خواهید داشت، اما برداشت‌ها چیز زیادی به شما‌ نمی‌گوید. اگر کسی هشت بار بدون اینکه واقعاً به عکس شما نگاه کند، از کنار عکس شما عبور کند، این به عنوان هشت برداشت به حساب می‌آید. آیا این برداشت‌ها به شما یا برندتان کمک می‌کند تا زمانی که آن شخص یکی دو بار از کنار عکس عبور کند؟ احتمالا نه. اگر چیزی که واقعاً می‌خواهید بدانید این است که چند نفر محتوای شما را دیده‌اند، میزان دسترسی اندازه‌گیری دقیق‌تری است.

تعداد بازدید یا تعداد فیدبک‌های دریافتی؟
تعداد بازدید یا تعداد فیدبک‌های دریافتی؟

Instagram Insights در تب Activity به شما نشان می‌دهد که در هفته گذشته به چند حساب دسترسی پیدا کرده‌اید، از جمله اینکه هر روز به چند نفر دسترسی پیدا کرده‌اید. همچنین می‌توانید با تنظیم فیلترهایتان، دسترسی پست‌ها و داستان‌های فردی خود را در برگه محتوا برای بازه‌های زمانی مختلف ببینید.

 • Reach

Reach به عنوان یک معیار مفید است زیرا به شما می‌گوید کدام یک از پست‌های شما در فیدهای افراد بیشتر نشان داده می‌شود. عوامل زیادی بر میزان دسترسی در اینستاگرام تأثیر می‌گذارند، مانند تعداد افرادی که پس از دیدن پست شما با آن درگیر شده‌اند، مدت زمانی را که صرف تماشای آن کرده‌اند، یا چه زمانی از روز آن را منتشر کرده‌اید. به همین دلیل، دسترسی می‌تواند به طور کلی به شما بگوید که پست‌های شما چقدر محبوب، به موقع و جذاب هستند.

اگر پست‌های شما به درصد بالایی از فالوورهای شما می‌رسد، احتمالاً نشانه‌ای از این است که مردم زمان زیادی را صرف تماشای آنها و درگیر شدن با آنها می‌کنند. یا به این معنی است که برنامه ارسال شما کار می‌کند. یا شاید هر دو – بررسی نرخ تعامل به شما کمک می‌کند تا این را بفهمید.

اگر متوجه شدید که میانگین دسترسی به پست شما در حال کاهش است، به زمانی که در حال انتشار محتوا هستید در مقایسه با زمانی که فالوورهای شما آنلاین هستند، توجه داشته باشید. همچنین بررسی کنید که آیا تعداد نامزدی شما در حال کاهش است یا خیر. و این ما را به معیار برتر بعدی خود می‌رساند.

تفاوت بین دسترسی و برداشت در اینستاگرام
تفاوت بین دسترسی و برداشت در اینستاگرام

نرخ تعامل اینستاگرام شما

نامزدی در اینستاگرام پادشاه است. این یک شبکه عالی برای ارتباط با طرفداران و مشتریان، شروع مکالمه و ایجاد جوامع است. در واقع، اینستاگرام بالاترین میانگین نرخ تعامل را برای برندهای همه شبکه‌های اجتماعی بزرگ دارد. برای هر مدیر رسانه‌های اجتماعی یا بازاریاب دیجیتال که به دنبال سنجش میزان موفقیت محتوای خود در اینستاگرام هستند، تعامل بهترین مکان برای شروع است.

چرا؟ برای شروع، الگوریتم اینستاگرام به پست‌‌هایی که تعامل خوبی دارند، پاداش می‌دهد. اینکه کدام پست در فیدهای کاربران اول می‌شود بستگی زیادی به میزان تعامل آن پست‌ها و سرعت تعامل مردم با آنها پس از پست اولیه دارد. این به طور شهودی منطقی است. اینستاگرام می‌خواهد تجربه کاربری مثبتی را ارائه دهد، بنابراین پست‌هایی را در اولویت قرار می‌دهد که مردم بیشترین جذابیت را دارند.

تعامل در اینستاگرام
تعامل در اینستاگرام

اما تعامل در اینستاگرام دقیقا چیست؟ تعامل تعداد کل لایک ها، نظرات و ذخیره‌های پست شما است. با تنظیم فیلترهای خود در برگه Content Insights اینستاگرام، می‌توانید کل مشارکت را در همه پست‌های خود مشاهده کنید.

میزان تعامل در مقابل میزان تعامل در اینستاگرام

در مورد میزان مشارکت شما چطور؟ نرخ تعامل معیاری بهتر از صرفاً تعامل برای تعیین میزان جذاب بودن پست‌های شماست. به شما می‌گوید چند درصد از افرادی که پست شما را دیده‌اند با آن درگیر هستند.

اگر یک پست واقعاً دسترسی بالایی داشته باشد و دیگری واقعاً دسترسی پایینی داشته باشد، اما آنها به همان میزان مشارکت کل را دریافت کنند، می‌توانید ببینید که پست با دسترسی کم با بررسی نرخ تعامل به جای تعامل، قانع‌کننده‌تر بوده است. در حالی که نرخ تعامل در Insights اینستاگرام شما نشان داده‌ نمی‌شود، می‌توانید به راحتی خودتان آن را محاسبه کنید. به سادگی تعداد کل تعاملات با پست خود را بر کل دسترسی پست خود تقسیم کنید، سپس نتیجه را در ۱۰۰ ضرب کنید تا یک درصد بدست آورید.

بگویید آخرین عکس شما ۱۰۰ تعامل و ۱۰۰۰ مخاطب دارد:

(۱۰۰/۱۰۰۰) × ۱۰۰٪ = ۱۰٪ نرخ تعامل

تهیه کننده: فرزانه خواجه‌پور
جهت کسب اطلاعات بیشتر، با همکاران ما در گروه آرتاتکنیکال تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

سایت‌‌هایی برای اشتراک ویدئو
یادگیری بازاریابی دیجیتال
تولید محتوا و سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *