تولید محتوا, سئو

تقویم محتوا

تقویم محتوا

تقویم محتوا یک ابزار حیاتی برای هر تیم بازاریابی است. با این ابزار متوجه می‌شوید که چگونه می‌توانید مانند یک حرفه‌ای برنامه‌ریزی کنید و به طور هدفمند و منظم کار خود را به جلو حرکت دهید.

بازاریابی محتوا برای استراتژی بازاریابی شما و توانایی برند شما اهمیت زیادی دارد.  این موضوع در جذب و تبدیل مشتریان هدف شما حیاتی است. اما بازاریابی محتوا یک رشته ساده نیست. جنبه‌های زیادی دارد که برنامه‌ریزی، توسعه و انتشار محتوای شما از طریق کانال‌های مختلف، محور اصلی آن است. یکی از بهترین ابزارهایی که می‌توانید برای مرتب نگه داشتن آن استفاده کنید، تقویم محتوا است .

اهمیت تقویم محتوا در کسب و کار شما

اگر وبلاگ یا وبسایت شما تنها یک ابزار برای انتشار پست‌های گاه به گاه است، احتمالاً نیازی به تقویم محتوا ندارید. اما اگر از بازاریابی محتوا برای رشد کسب‌وکار آنلاین خود استفاده می‌کنید، سازماندهی محتوا و نظم بسیار مهم است.

تقویم محتوا از سه طریق به کسب و کار شما می‌کند:

 • یک  تضمین می‌کند که تمام وظایف مرتبط با محتوای شما واقعاً انجام می شوند.

اگر برنامه تولید محتوا به هم ریخته باشد، چیزهایی را فراموش خواهید کرد. همچنین می‌تواند باعث غفلت از بروزرسانی مقالات قدیمی یا انتشار مطالب کمتری شود. به عبارتی ساده Content Calendar انسجام کار شما را تضمین می‌کند و شکافی بین پروسه کاری شما اتفاق نمی‌افتد.

اهمیت تقویم محتوا در کسب و کار شما
اهمیت تقویم محتوا در کسب و کار شما

 • دوم، همکاری با تیم شما (و شرکای خارجی) را آسان‌تر می‌کند.

اگر یک وبلاگ تک نفره هستید، ممکن است در وهله اول حتی نیازی به Content Calendar نداشته باشید. اما اگر افرادی به شما در امر تولید محتوا کمک کنند، پس به چیزی نیاز دارید که همه را در یک صفحه نگه دارد. امروزه، تقویم محتوا‌ها بیشتر یک شیوه مدیریت پروژه است تا یک تقویم واقعی.

 • سوم، یک تصویر کلی از چیزهای آینده مسیر‌تان را به نمایش می‌گذارد.

به عنوان مثال، ما از تقویم خود استفاده می‌کنیم تا مطمئن شویم که مجموعه‌ای از مطالعات موردی را یکجا منتشر نمی‌کنیم. یا دو راهنما که یک موضوع را پوشش می‌دهند همزمان منتشر نشوند. به این ترتیب، توسط تقویم محتوا ما می‌توانیم کل استراتژی بازاریابی خود را برای چند ماه آینده روی یک صفحه نمایش ببینیم.

تقویم محتوا چیست؟

تقویم محتوا، تقویمی است که بازاریابان در هنگام برنامه‌ریزی برای خروجی محتوای آینده خود از آن استفاده کنند. فرقی نمی‌کند تیم شما برای یک وبلاگ، رسانه‌های اجتماعی یا حتی یک سرمقاله محتوا منتشر می‌کند. در هر صورت Content Calendar به شما کمک می‌کند تا جریان کار تولید محتوای تیم خود را پیگیری کنید. همچنین می‌توانید از این طریق بر تاریخ‌های انتشار نظارت کنید.

تقویم محتوا چیست؟

تقویم محتوا به عنوان «تقویم تحریریه» نیز شناخته می‌شود. این تقویم یک برنامه زمان‌بندی مکتوب از زمان و مکان انتشار محتوای آینده است. تقویم‌های محتوا معمولاً شامل قطعات آتی، به‌روزرسانی‌های وضعیت، فعالیت‌های تبلیغاتی برنامه‌ریزی‌شده، مشارکت‌ها و به‌روزرسانی‌های محتوای موجود است.

ابزاری به نام Content Calendar

تقویم محتوا مرکز تمام تلاش‌های بازاریابی محتوای شما می‌باشد. همچنین یکی از مهم‌ترین ابزارها در مجموعه ابزار بازاریابی شما است. یک تقویم محتوایی به شما این امکان را می دهد که تلاش های خود را به صورت بصری سازماندهی کنید و در عین حال ارتباط واضحی از برنام‌ های کمپین و برنامه‌های تحریریه خود ایجاد کنید.

ابزاری به نام تقویم محتوا
ابزاری به نام تقویم محتوا

این یک سپرده شفاف از آنچه که موعدش است، آنچه انجام شده است و وضعیت هر پروژه محتوایی است. همچنین به وضوح مشخص می‌کند که چه کسی مسئول فعالیت‌های مربوط به هر قطعه از محتوا است.

یک Content Calendar به تیم شما کمک می‌کند، که اغلب ترکیبی از نقش‌های خلاقانه از نویسندگان، ویراستاران، استراتژیست‌ها و طراحان داشته باشید. همچنین بتوانید روند کار هر پروژه را درک کنید.

ابزار طراحی Content Calendar

بسته به مقیاس و پیچیدگی کمپین‌های بازاریابی تیم شما، تقویم محتوای شما می‌تواند هر چیزی باشد. یعنی Content Calendar مورد استفاده شما می‌تواند یک دفتر خاطرات کاغذی ساده تا یک تقویم آنلاین در پلتفرم‌ها مختلف در مقیاس کامل را شامل شود.

ابزار طراحی تقویم محتوا
ابزار طراحی تقویم محتوا

ممکن است از یک نرم افزار مانند اکسل برای سازماندهی برنامه محتوای خود استفاده کرده باشید. اما این پلتفرم همیشگی یا مقیاس‌پذیر نیست. تقویم محتوای شما باید پویا باشد تا بتواند نقش خود را به عنوان چارچوبی برای استراتژی محتوا و برنامه محتوای شما ایفا کند. این یک دید کلی از اینکه محتوای شما کجاست و به کجا می‌رود را امکان پذیر می‌کند. در واقع اصول استراتژیک را به برنامه‌های عملی تبدیل می‌کند.

چرا باید از تقویم محتوا استفاده کنیم؟

استفاده از این ابزار مزایای زیادی دارد. این ابزار می‌تواند شیوه برنامه‌ریزی، تولید  و تبلیغ محتوا را متحول کند. استفاده از یک Content Calendar می‌تواند به طور قابل توجهی عملکرد و کیفیت محتوای شما را بهبود بخشد. این امر می‌تواند باعث افزایش سود شود.

استفاده از تقویم محتوا
استفاده از تقویم محتوا

در ادامه تیم آرتا تکنیکال به شما هشت دلیل استفاده از Content Calendar را معرفی می‌کند. اما به طور کلی Content Calendar باعث منظم و هماهنگ نگه داشتن تیم خود، امکان استفاده بهتر از تیکنیک‌های خلاقیت و تولید محتوا مانند طوفان فکری می‌شود. همچنین حفظ ثبات خود در بازاریابی، حفظ علاقه مخاطبان به خود، هماهنگی مطالب و رویداد‌ها از دیگر مزایای طراحی این ابزار هستند.

چرا باید از تقویم محتوا استفاده کنیم؟

این شیوه باعث فعال و بهتر شدن دید تیم شود. همچنین برنامه‌ریزی  بهتری بازاریابی رسانه‌های اجتماعی خود داشته باشید. می‌توان گفت از مزیت‌های پررنگ استفاده از تقویم محتوا که تیم آرتا تکنیکال نیز استفاده از آن را توصیه می‌کند، پیگیری کارآمد‌تر عملکرد پروژه است.

چگونه Content Calendar باعث افزایش کارایی بازاریابی می‌شود؟

یکی از بزرگترین مزایای تقویم محتوایی افزایش کارایی بازاریابی شما است. به عنوان یک ابزار سازمانی، یک تقویم محتوا شفافیت ایجاد می‌کند و نمایش واضح و بصری جریان محتوای شما را ارائه می‌دهد. همچنین همه اعضای تیم شما را در یک صفحه نگه می‌دارد و تضمین می‌کند که در سراسر بخش شما یکنواختی وجود دارد. یک Content Calendar به شما کمک می‌کند تا از استرس غیرضروری ناشی از برنامه‌ریزی ضعیف و برنامه‌های سریع تولید مطلب جلوگیری کنید. این به شما امکان کنترل استراتژی های بازاریابی محتوایی و اجرای آن را می‌دهد.

افزایش کارایی بازاریابی با تقویم محتوا
افزایش کارایی بازاریابی با تقویم محتوا

در ادامه تیم آرتا تکنیکال چند مورد از مزایای دیگری که با Content Calendar که به شکل استاندارد طراحی شده و ارائه می‌کند، را عنوان کرده‌است.

 • هرگز تاریخ‌ها یا رویدادهای مهم را از دست نمی‌دهید.
 • فضاهای خالی در تولید محتوای خود قابل مشاهده هستند.
 • کل گردش کار محتوا را از ابتدا تا انتها می‌توانید مدیریت کنید.
 • متوجه می‌شوید کجا می‌توانید همه چیز را با هم ترکیب کنید و ایده‌های جدید را امتحان کنید.
 • فرصت‌هایی برای تلاش‌های مشترک ایجاد می‌کنید.
 • تمام پروژه‌های محتوایی در یک راستا . همزمان به کار خود ادامه می‌دهند.
 • می‌توانید وظایف را به اعضای مختلف تیم محول کنید.
 • همه اعضای تیم شما را مسئول نگه می‌دارند.
 • به شما این امکان داده می‌شود تا موانع و تگنا‌های کاری و کاهش سرعت تولید را ببیند و ریشه‌یابی کنید.
 • یک منبع واحد و جهانی برای تمام مطالب داشته باشید.
 • به شما یک دید پرنده از کل فرآیند تولید بازاریابی محتوا می‌دهد.
 • از قبل برای روندهای فصلی، رویدادهای مهم و تاریخ‌های مهم صنعت برنامه‌ریزی خواهید داشت.
 • در نهایت با ترکیب همه این مواردکارایی بازاریابی بیشتر و فرآیند تولید محتوا روان‌تر خواهد شد.

تهیه کننده: فرزانه خواجه‌پور
جهت کسب اطلاعات بیشتر، با همکاران ما در گروه آرتاتکنیکال تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *