برندینگ, تبلیغات, گرافیک

لوگو مناسب هر کسب و کار

آرتا تکنیکال؛ انواع لوگو

آشنایی با مفهوم لوگو

اگر به انواع لوگو نگاه کنید، متوجه خواهید شد که انواع مختلفی دارند. برخی از آنها با حروف هستند، در حالی که برخی دیگر کلمات ناقص هستند. بسیاری از آنها صرفا نماد یا تصویر هستند. چنین تنوعی به این دلیل است که هر برند می‌خواهد با ظاهر متفاوت توجه مردم را جلب کند.

آشنایی با مفهوم انواع لوگو
آشنایی با مفهوم انواع لوگو

چرا هر کسب و کار به لوگو نیاز دارد؟

لوگوها هویت اصلی کسب و کارها هستند. مردم با دیدن یک لوگو، یک برند را می‌شناسند و تجربه خود را از محصولات یا خدمات آن به یاد می‌آورند. به همین دلیل است که طراحان گرافیک برای طراحی یک لوگو برای ایجاد تأثیر و انتقال پیام برند دقت بیشتری می‌کنند. آن‌ها به ویژه به نوع لوگویی که می‌تواند شخصیت و هویت یک برند را به بهترین شکل نشان دهد، توجه می‌کنند. برای طراحی لوگوی خود به تیم متبحر آرتا تکنیکال اعتماد کنید

نیاز هر کسب و کار به لوگو
نیاز هر کسب و کار به لوگو

عمدتاً برای صاحبان مشاغل کوچک، انتخاب نوع مناسب لوگو برای تسلط بر بازارهای خاص آنها بسیار مهم است. آنها می توانند مشتریان هدف خود را تحت تاثیر قرار دهند اگر انتخاب یک لوگو عالی باشد و ارزش‌های برند خود را با یک لوگوی مناسب منتقل کنند.

نیاز مبرم کسب و کار‌های کوچک به لوگو
نیاز مبرم کسب و کار‌های کوچک به لوگو

نه تنها کسب و کارهای کوچک، بلکه حتی شرکت‌های جهانی برای برجسته شدن به لوگوی خود وابسته هستند. بیایید نمونه‌هایی از لوگوی گوگل و اپل را در نظر بگیریم. در حالی که لوگوی گوگل نام کامل شرکت آن را مشخص می‌کند، لوگوی اپل آن را مشخص نمی‌کند. با این حال، هر دوی آنها تأثیر ماندگاری بر روی مخاطبان هدف خود می‌گذارند. این دو نوع لوگو متفاوت هستند.

چرا باید با انواع لوگو آشنا باشیم؟

اگر کسب‌ و کار شما یک کسب‌ و کار جدید است و نیاز به ایجاد یک لوگو دارد، پس دانستن انواع مختلف لوگوها اولین قدم مهم است. به همین منظور تیم آرتا تکنیکال تصمیم دارد تا شما را با انواع لوگو آشنا کند. انواع لوگو‌ شامل مونوگرام، لوگو تایپ‌ها، انتزاعی و.. می‌شوند. در ادامه با جزئیات هر یک بیشتر آشنا خواهیم شد.

چرا باید با انواع لوگو آشنا باشیم؟
چرا باید با انواع لوگو آشنا باشیم؟

لترمارکز یا مونوگرام‌ها (Lettermarks Or Monogram Logos)

اولین دسته از انواع لوگو که آرتا تکنیکال به آن پرداخته است، مونگرام‌‌ها یا لتر مارکز‌ هستند. این‌ها لوگوهایی هستند که از نام برند تشکیل شده‌اند. مانند HBO، CNN، IBM، NASA و HP  که همگی مخفف نام یک شرکت معروف هستند.

در این نوع از لوگو، اسامی در شکل اولیه خود هستند تا فرم‌های کامل طولانی. شرکت‌ها به‌جای این‌که به کل، نام خود را در دو یا سه کلمه نشان دهند.

Monogram Logos
Monogram Logos

جالب است بدانید که  همه شرکت‌های اشاره شده برندهایی هستند که مردم به سختی آن‌ها را فراموش می‌کنند! هر کدام از این برندها به جای استفاده از یک تصویر فانتزی از حروف اول خود به عنوان لوگو استفاده کرده‌‌اند. از آنجایی که شناسایی آن‌ها آسان است، مشخص است که چرا آن‌ها لوگوهای مونوگرام را انتخاب کردند.

Lettermarks
Lettermarks

 مونوگرام‌ها به عنوان لوگوی حروفی (Lettermarks) نیز شناخته می‌شوند. این یک طراحی لوگوی مبتنی بر تایپوگرافی است که از چند حرف استفاده می‌کند.  این نوع لوگو همه چیز در مورد مینیمالیسم است. لوگوهای Lettermark برای ساده کردن هر برندی که نامی بلندتر از معمول دارد عالی هستند. به عنوان مثال، به خاطر سپردن HBO آسان‌تر از نام کامل آن Home Box Office یا NASA در محل National Aeronautics and Space است.

مونوگرام
مونوگرام

از آنجایی که تمرکز روی حروف اول مارک ها تغییر می‌کند، بایست مطمئن شد که فونت‌های مناسب را انتخاب شده است. در صورت نیاز، می‌توان حروف‌های سفارشی مانند لوگو تایپ ایجاد کرد.

اگر تازه وارد بازار شده‌اید نگران نباشید. می‌توانید نام کامل کسب و کار خود را درست در پایین لوگو برای برندسازی اضافه کنید.

چگونه از لوگوی Lettermark استفاده کنیم؟

لوگوی مونوگرام نمونه‌ای از انواع لوگو است که برای بسیاری از کسب و کار‌ها جذابیت خاص خود را دارد. برای اینکه بتوان از تمام قابلیت‌های این نوع لوگو بهره برد، بهتر است به چند نکته آگاه باشیم.

ایجاد جزئیات پیچیده

 یک مونوگرام به دلیل جزئیات ظریف خود شناخته شده است و آن را به یک طراحی برجسته تبدیل می‌کند. اما جزئیات باید خوب به نظر برسند و به بینندگان تحمیل نشوند.

از سادگی اطمینان حاصل کنید

 در حالی که جزئیات را در خود گنجانده‌اید، آن را به جنگل تبدیل نکنید، و سادگی طراحی همچنان ویژگی اصلی خواهد بود. بنابراین، به طرحی برسید که دارای جزئیات ساده باشد. سادگی یکی از اصولی است که در طراحی انواع لوگو خصوصا در مونوگرام بسیار اهمیت دارد.

از یک تایپ فیس سفارشی استفاده کنید

یک تایپ فیس سفارشی به طراحی لوگوی شما کمک می‌کند تا از آرم‌های رقبا متمایز شود. باید فونتی را انتخاب کنید که به راحتی در دسترس است که شخصیت برند شما را به بهترین شکل بیان می کند.

نام شرکت خود را بدهید

 اگر مال شما یک کسب و کار جدید است، لوگوی مونوگرام شما می‌تواند نام کامل شرکت شما را داشته باشد. چنین لوگویی نام تجاری شما را در کارت ویزیت، وب سایت و سایر مواد بازاریابی شما تبلیغ می‌کند.

لوگو تایپ‌ها یا ورد مارکز (Wordmarks)

یکی دیگر از انواع لوگو، لوگوتایپ‌ها هستند. لوگو تایپ‌ها دقیقاً شبیه لوگو مونوگرام است. با این حال، نسبت به هم کمی متفاوت هستند. این نوع لوگو بر روی حروف اول تمرکز نمی‌کند بلکه بر نام کامل یک برند تمرکز دارد. بسیاری از برندهای بزرگ ایده لوگو تایپ‌ها را پذیرفته‌اند، به عنوان مثال کوکاکولا، پپسی، گوگل، فدکس، دیزنی و… .

Wordmarks
Wordmarks

این نوع لوگو زمانی به خوبی کار می‌کند که یک برند نامی منحصر به فرد، آسان و جذاب داشته باشد. این نام، زمانی که با تایپوگرافی به یاد ماندنی ترکیب شود، یک هویت برند منحصر به فرد ایجاد می‌کند.

تمرکز لوگو تایپ روی نام کسب و کار شما خواهد بود، درنتیجه  باید حروفی را انتخاب کنید که ماهیت نام تجاری شما را به تصویر بکشد. به عنوان مثال اگر کسب و کار شما در حوزه مد است، بایست به سراغ فونت‌های شیک و پیشرفته بروید. پس از آشنایی با یکی دیگر از انواع لوگو خوب است که بدانیم چطور باید از آن استفاده کرد.

لوگو تایپ‌ها یا ورد مارکز
لوگو تایپ‌ها یا ورد مارکز

چگونه از Wordmark استفاده کنیم؟

آرتا تکنیکال در ادامه به نکاتی تکمیلی جهت نحوه استفاده از لوگو تایپ‌ها که نمونه‌ای از انواع لوگو هستند پرداخته است. بهتر است در طراحی لوگو خود به این نکات توجه کنید. همچنین می‌توانید طراحی لوگو خود را به این تیم بسپارید.

تایپ فیس مناسب را انتخاب کنید

 از آنجایی که Wordmark دارای حروف به عنوان عناصر اصلی طراحی هستند، تأثیر آن‌ها به حروفی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد. بنابراین، پیام و شخصیت برند خود را در ذهن داشته باشید تا بهترین فونت را انتخاب کنید. یک تایپ با وزن، اندازه و ویژگی‌های مناسب انتخاب کنید.

به استفاده از یک ویژگی کاراکتر فکر کنید

 برای شکستن یکنواختی و برجسته شدن، یک حرف را متفاوت ایجاد کنید. به عنوان مثال، در لوگوی Casper، حرف C در انتهای بالایی کمی مجعد است. نحوه استفاده از کاراکتر‌ها در نحوه جلوه بصری لوگو تایپ نسبت به باقی انواع لوگو اهمیت بیشتری دارد.

کلمه‌های خود را رنگ کنید

به عنوان یک گزینه، می‌توانید به طراحی رنگی نام شرکت خود فکر کنید تا ظاهری منحصر به فرد به آن ببخشید. لوگوی Cad  bury در رنگ بنفش یک مثال ایده آل است.

در ادامه تیم موفق آرتا تکنیکال به معرفی انواع دیگری از لوگو‌ها می‌پردازد.

تهیه کننده: فرزانه خواجه‌پور
جهت کسب اطلاعات بیشتر، با همکاران ما در گروه آرتاتکنیکال تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *