استراتژی بازاریابی, بازاریابی مجازی, تولید محتوا

بازاریابی محتوا

آرتا تکنیکال؛ بازاریابی محتوا

امروزه درآمد بسیاری از کسب و کار‌ها حول محور محتوا و بازاریابی محتوا است. تیم آرتا تکنیکال در این پست شما را با بازاریابی محتوا و نحوه فعالیت در این حیطه آشنا خواهد کرد.

بازاریابی محتوا روشی کارآمد برای رسیدن به این هدف است. این فرآیند قادر است با سرمایه گذاری کم هزینه مخاطبان هدف شما را جذب و درگیر کند. بازاریابی محتوا این امکان را فراهم‌ می‌کند که محیطی همه جانبه برای مشتریان بالقوه ایجاد کند تا دریابند که چگونه محصول یا خدمات شما مشکلات آنها را حل‌ می‌کند یا خواسته‌‌های آنها را تحقق‌ می‌بخشد. با استفاده از این استراتژی،‌ می‌توانید مشتریان را به سمت تصمیم گیری سوق دهید.

بازاریابی محتوا
بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا چیست؟

موسسه بازاریابی محتوا، یک منبع آنلاین برای اطلاعات در مورد همه چیزهای مرتبط با بازاریابی محتوا، بازاریابی محتوا را اینگونه تعریف‌ می‌کند: «بازاریابی محتوا یک تکنیک بازاریابی برای ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و منسجم برای جذب و به دست آوردن یک مخاطب کاملاً تعریف شده – با هدف هدایت اقدام سودآور مشتری است.»

یک تعریف دیگر می‌گوید:«بازاریابی محتوا راهی برای جذب مخاطب و افزایش تعداد مشتریان خود بر اساس ایجاد محتوای مرتبط و ارزشمند است.»

بازاریابی محتوا چیست؟
بازاریابی محتوا چیست؟

این استراتژی قادر به جذب، مشارکت و ایجاد ارزش برای مخاطبان یک برند است. این روش درک مثبتی از برند شما ایجاد‌ می‌کند و عرصه‌ای را برای  کسب و کار بیشتر شرکت شما فراهم می‌کند. این دیگر یک روند بازار نیست، بلکه یک سرمایه گذاری استراتژیک برای دستیابی به موفقیت تجاری بیشتر است. با بازاریابی محتوا، یک نام تجاری‌ می‌تواند ارتباط و دیده شدن بیشتری را به صورت آنلاین به دست آورد و توسط مشتریانش شناخته شود.

Content marketing
Content marketing

به طور خلاصه: یک کسب و کار‌ می‌تواند در حافظه مردم برجسته شود و از بلعیده شدن توسط رقبا جلوگیری کند.

امروزه حضور در اینترنت کافی نیست. اکنون مسئله این است که چگونه آنلاین باشیم، دیده شویم و با مخاطب مرتبط باشیم. این یک ماموریت بازاریابی محتوا است.

چرا از بازاریابی محتوا استفاده کنیم؟

 • راه‌‌های دیگری نیز برای آنلاین بودن غیر از بازاریابی محتوا وجود دارد، درست است. بنابراین، چرا باید این گزینه را برای کسب و کار خود انتخاب کنید؟ زیرا بازاریابی محتوا پایه و مکمل سایر استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال است.اگر تصمیم به کار با بازاریابی رسانه‌‌های اجتماعی دارید، به محتوای مرتبط نیز نیاز دارید. هنگام انتخاب ایمیل مارکتینگ یا وبلاگ‌‌های شرکتی همین اتفاق‌ می‌افتد: در واقع شما همیشه به محتوا نیاز خواهید داشت و عضو جدا نشدنی فعالیت‌های شما خواهد شد.

دلیل استفاده از بازاریابی محتوا
دلیل استفاده از بازاریابی محتوا

بزرگترین متخصصان جهان موافق هستند که محتوا پادشاه است. با استفاده از آن، ممکن است از طرق مختلف به چندین نوع هدف دست یابید. مانند آموزش به مردم که چگونه از محصول یا خدمات شما برای حل مشکلاتشان استفاده کنند.

باید به خاطر داشته باشید که امروزه مردم قدرت انتخاب محتوایی را دارند که مصرف کنند. آنها در دریایی از اطلاعات غوطه ور هستند و اگر‌ می‌خواهید برند شما را انتخاب کنند، باید بهترین گزینه‌‌ها را به آنها بدهید.

دلیل استفاده از بازاریابی محتوا از دید آرتا تکنیکال
دلیل استفاده از بازاریابی محتوا از دید آرتا تکنیکال

مزایای بازاریابی محتوا کدامند؟

بازاریابی محتوا مزایا و نقاط قوت متعددی دارد که هرکدام به نوبه خود باعث رشد کسب و کار شما خواهد شد. اکنون با توضیح در مورد هر یک از نکات نحوه کار آنها را به شما نشان خواهیم داد.

بازدیدکنندگان را جذب‌ می‌کند و ترافیک سایت شما را افزایش‌ می‌دهد

کمک به مردم برای یافتن شرکت شما در میان حجم عظیمی از اطلاعات موجود به صورت آنلاین، چالش بزرگی است، اما محتوا باعث می‌شود شما را پیدا کنید، مخصوصاً برای موتورهای جستجو مانند Google. به همین ترتیب، محتوای مرتبط در رسانه‌‌های اجتماعی یا کمپین‌‌های بازاریابی ایمیلی جلب توجه‌ می‌کند و باعث‌ می‌شود افراد بیشتری به سایت شما دسترسی پیدا کنند.

افزایش‌ ترافیک سایت و جذب‌ بازدیدکنندگان
افزایش‌ ترافیک سایت و جذب‌ بازدیدکنندگان

برای مخاطبان شما ارزش ایجاد‌ می‌کند

محتوایی که ایجاد می‌کنید و به مشتریان خود ارائه می‌دهید فقط مفید نیست، بلکه پیام‌های ضروری را به افراد مناسب در زمان درستی که نیاز دارند می‌دهد. فراتر از انتظارات خواهد بود و شما را به یک مرجع در آن موضوع تبدیل‌ می‌کند و برای شما و مخاطبانتان ارزش ایجاد‌ می‌کند.

ایجاد‌ ارزش برای مخاطبان
ایجاد‌ ارزش برای مخاطبان

مخاطب شما را درگیر‌ می‌کند

وقتی به مخاطبان خود محتوای مرتبط و مفید‌ می‌دهید، آن‌‌ها آن را آنقدر باورنکردنی‌ می‌دانند که آن را با دوستان و فالوورهای خود به اشتراک‌ می‌گذارند. و این همه ماجرا نیست: مردم به روش دیگری نیز با محتوای شما تعامل خواهند داشت، مانند گذاشتن نظرات و واکنش‌ها.

درگیر‌ کردن مخاطب
درگیر‌ کردن مخاطب

یک درک مثبت از برند ایجاد‌ می‌کند

فراتر از همه چیزهایی که‌ می‌خوانید، بازاریابی محتوا به مخاطبان شما در لحظه ای که نیاز دارد کمک‌ می‌کند و مردم تمایل دارند به جای شرکت‌‌های ناشناخته با مارک هایی که قبلاً‌ می‌شناسند تجارت کنند.

ایجاد درک مثبت از برند
ایجاد درک مثبت از برند

بازار را در مورد محصولات و خدمات شما آموزش‌ می‌دهد

اکثر مردم حتی نمی‌دانند که مشکلی دارند و ممکن است با محصول یا خدمات شما حل شود. بازاریابی محتوا قادر است به مخاطب آموزش دهد که راه حل شما وجود دارد و چگونه کار‌ می‌کند.

آموزش بازار در مورد محصولات و خدمات
آموزش بازار در مورد محصولات و خدمات

فروش را به سطح بعدی هدایت‌ می‌کند

فروش هدف اصلی است، مطمئناً، حتی اگر ثانویه دیگری وجود داشته باشد. بازاریابی محتوا ممکن است در تمام مراحل فرآیند خرید، مخاطبان شما را تا تصمیم نهایی هدایت کند. بدون محتوا، این رانندگی به صورت انفرادی، به عنوان مثال توسط یک فروشنده ساخته شده است. به همین دلیل به تعداد کمتری از افراد دست یافتند.

هدایت فروش به سطح‌های بعدی

وقتی بازاریابی محتوا را اتخاذ می‌کنید، پوشش بیشتری را به دست می‌آورید، به مشتریان بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید، اما آنها را به بهترین شکل هدف قرار می‌دهید. همانطور که قبلاً اشاره شد، می‌توانید به مخاطبان خود بیاموزید که چرا به محصولات و خدمات شما نیاز دارند و به این ترتیب راحت‌تر و در مقیاس بزرگ‌تر فروش خواهید داشت.

سرنخ‌‌های بیشتری تولید‌ می‌کند

مهم‌‌ترین هدف سایت یا وبلاگ تولید سرنخ است. این بخشی از استراتژی است که باعث فروش‌ می‌شود، زمانی که هر سرنخ یک مشتری بالقوه باشد. تولید یک بازدیدکننده از وبلاگ شما یا کانال محتوای دیگری است که به فرمی تبدیل می‌شود و اطلاعاتی درباره او باقی‌ می‌گذارد. با اطلاعات بیشتر، آسان‌تر است که بدانید آیا سرنخ مناسبی دارید یا خیر.

تولید‌ سرنخ‌‌های بیشتری
تولید‌ سرنخ‌‌های بیشتری

حتی اگر سایت شما از قبل بازدید کننده داشته باشد، وقتی در بازاریابی محتوا سرمایه گذاری‌ می‌کنید،‌ می‌توانید آنها را به سرنخ تبدیل کنید و جذابیت هایی را ارائه دهید که آنها را تحریک‌ می‌کند تا اطلاعات مفیدی را برای بستن یک معامله بگذارند. و هرچه سرنخ‌‌های بیشتری ایجاد کنید، شانس فروش بهتری خواهید داشت.

هزینه جذب مشتری را کاهش‌ می‌دهد

هزینه جذب مشتری (CAC) معیاری است که نشان دهنده هزینه سرمایه گذاری شده در حوزه بازاریابی و فروش برای جذب هر مشتری جدید است. بازاریابی محتوا‌ می‌تواند CAC پایین تری داشته باشد زیرا یک قطعه محتوا‌ می‌تواند به تعداد زیادی از افراد دسترسی پیدا کند.

کاهش‌ هزینه جذب مشتری
کاهش‌ هزینه جذب مشتری

علاوه بر این، بیشتر محتوای تولید شده همیشه سبز است، به این معنی که محتوای اطلاعاتی آن برای مدت طولانی نتیجه‌ می‌دهد. این همچنین محتوا را به یک دارایی شرکت تبدیل‌ می‌کند و ارزش آن را افزایش‌ می‌دهد.

بنابراین، فراتر از کاهش CAC، محتوا ارزش بیشتری برای کسب‌وکار شما به ارمغان می‌آورد و بدون نیاز به تلاش‌های تیم فروش به کمک به مشتریان‌تان کمک می‌کند و باعث می‌شود تمرکز روی رویکرد شخصی‌تر و قاطع‌تر آزاد باشد.

ارزش طول عمر مشتری را افزایش‌ می‌دهد

ارزش مادام العمر کل ارزشی است که مشتریان برای کسب و کار شما خرج‌ می‌کنند. این بدان معناست که هر چه بیشتر خرید کنند یا بیشتر به عنوان مشتری شما بمانند، ارزش طول عمر آنها بیشتر خواهد بود. اگر محتوای مرتبط و قابل استفاده را به مشتریان خود ارائه دهید، آنها را برای زمان بیشتری در پایگاه خود نگه خواهید داشت.

افزایش ارزش طول عمر مشتری
افزایش ارزش طول عمر مشتری

آنها زمانی که درک کنند که برند شما به این فکر‌ می‌کند که چگونه به آنها کمک کند مشکلات خود را حل کنند، حتی پس از بسته شدن معامله، احساس اهمیت‌ می‌کنند.

با تیم آرتا تکنیکال همراه شوید تا شما را با بازاریابی محتوا و نحوه فعالیت در این حیطه آشنا کند.

طراحی استراتژی بازاریابی محتوا

پس از آشنایی با چیستی بازاریابی محتوا و درک محتوای آن و آگاهی از مزایای آن برای برند، زمان طرح‌ریزی و طراحی یک استراتژی برای بازاریابی محتوا می‌رسد‌.

طراحی استراتژی بازاریابی محتوا
طراحی استراتژی بازاریابی محتوا

مرحله اول: طراحی شخصیت خریدار!

اولین قدم برای ایجاد محتوای خوب این است که بفهمید با چه کسی صحبت می‌کنید به عبارت بهتر مخاطبان خود را شناسایی کنید‌. اما این در مورد تقسیم‌بندی ساده نیست‌. برای رسیدن به این تقسیم‌بندی نیاز است تا شخصیتی غیر واقعی را با ویژگی‌هایی مطابق مخاطب هدف خود خلق کنید‌. اگر نام این شخصیت را «خریدار» در نظر بگیریم‌. برای این خریدار، تمام ویژگی‌های و خصوصیات وی از قبیل نام، طبقه اجتماعی، تاریخچه خرید، خواسته، مشکلات، علایق، و دیگر خصوصیات الهام گرفته از مخاطبانتان، در نظر می‌گیریم‌. نتیجه‌ی حاصل از این موضوع، یک پرسونا مشتری است‌. در واقع پرسونای مشتری خود را به دست آورده‌ایم‌.

مفهوم پرسونا  چیزی بیشتر از تقسیم‌بندی مشتریان است‌. چرا که شما از این طریق می‌توانید به مشکلات، اطلاعات و تمام ابعاد پنهان مخاطبان خود دسترسی پیدا کنید‌. این امر منجر به محتوایی می‌شود که سوالات شما را پاسخ داده و ابهامات شما را در مورد مخاطب نهایی خود تا حد زیادی از بین می‌برید‌.

مرحله دوم: تعریف اهداف و KPI‌ها

پس از شناخت شخصیت خود ، باید اهداف استراتژیک و معیارهایی را که برای تأیید موفقیت کمپین استفاده خواهید کرد، تعریف کنید‌.

برخی از رایج‌‌تریناهداف بازاریابی محتوا عبارتند از:

 • افزایش ترافیک
 • تولید سرنخ بیشتر
 • افزایش فروش
 • آموزش بازار
 • آگاهی گسترده از برند
 • ایجاد ارزش
 • جذب مخاطب
 • کاهش هزینه جذب مشتری
 • افزایش ارزش طول عمر مشتری

هنگامی که از اهداف خود آگاهی داشته باشید، می‌توانید شاخص‌‌هایی را برای دنبال کردن آنها تعریف کنید‌. این تابع شاخص‌های کلیدی عملکرد است‌. KPI ‌ها معیارهایی هستند که ما از آنها استفاده می‌کنیم، مانند پارامتری برای نظارت بر نتایج به دست آمده با بازاریابی محتوا‌.

تعریف اهداف و KPI‌ها
تعریف اهداف و KPI‌ها

مفهوم KPI

  KPI مخفف شاخص عملکرد کلیدی است که یعنی یک معیار قابل سنجش از عملکرد در طول زمان برای یک هدف خاص‌. KPIها اهدافی را برای تیم‌ها فراهم می‌کنند تا به آنها دست پیدا کنند، نقاط عطف برای سنجش پیشرفت و بینش‌هایی که به افراد در سراسر سازمان کمک می‌کند تصمیم‌های بهتری بگیرند‌.

مفهوم KPI
مفهوم KPI

به یاد داشته باشید که این KPIها باید با اهداف ارتباط داشته باشند‌. چند نمونه را در زیر ببینید:

 • اگر می‌خواهید ترافیک را افزایش دهید ، ترافیک سایت را زیر نظر بگیرید‌.
 • اگر می‌خواهید سرنخ‌های بیشتری ایجاد کنید، نرخ تبدیل سایت خود را زیر نظر بگیرید‌.
 • اگر می‌خواهید آگاهی از برند را افزایش دهید ، تعاملات رسانه‌های اجتماعی مانند نظرات، اشتراک‌گذاری‌ها و واکنش‌ها در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی را زیر نظر بگیرید‌.
 • اگر می‌خواهید فروش را افزایش دهید ، مراقب تعداد فروش، ارزش بلیط، اقلام بر اساس فروش و غیره باشید‌.
 • اگر می‌خواهید بازار را آموزش دهید، مراقب تعداد اشتراک‌های جدید در خبرنامه، دسترسی به صفحات محتوا و غیره باشید‌.
 • اگر می‌خواهید ارزش طول عمر مشتریان را افزایش دهید ، مراقب باشید که آنها چه مدت به عنوان مشتری شما باقی می‌مانند‌.

مرحله سوم: زیر نظر گرفتن سفر خریدار

فرآیند خرید طی مراحلی انجام می‌شود که به آن قیف بازاریابی می‌گویند‌. برای هدایت افراد از طریق قیف، از استراتژی‌های بازاریابی ورودی استفاده می‌شود‌.

مردم معمولاً از بالای قیف شروع می‌کنند و تا انتهای قیف که آماده خرید هستند پیش می‌روند‌.  طعمه‌‌ای که آنها را در آنجا جذب می‌کند، بازاریابی محتوا است‌

زیر نظر گرفتن سفر خریدار
زیر نظر گرفتن سفر خریدار

بالای قیف (TOFU)

زمانی که مصرف کننده در حال کشف مشکل خود است ، کلی‌‌ترینمرحله سفر است ‌. در اینجا شما ممکن است افراد زیادی را جذب کنید، اما فقط تعداد کمی از آنها واقعاً با یک نمایه سرب واجد شرایط مناسب هستند‌.

در این مرحله، عموماً افراد هنوز اطلاعات خود را ترک نمی‌کنند‌. اما هیچ چیز مانع از این نمی‌شود‌.

بهترین نوع محتوا برای ارائه به مخاطبان، پست‌های وبلاگ، پادکست‌ها، کتاب‌های الکترونیکی، راهنماهای کامل و سایر مطالبی است که موضوعات را به طور گسترده‌تری بیان می‌کنند‌.

بالای قیف فروش

وسط قیف (MOFU)

در وسط قیف ، مخاطبان شما از قبل می‌دانند که مشکلی دارند و به دنبال راهی برای حل آن هستند‌.

آنها احتمالاً در ازای محتوای ارزشمند، مانند کتاب الکترونیکی یا اینفوگرافیک، اطلاعاتی در مورد آنها به شما داده اند، و شما ممکن است از این داده‌ها برای هدایت آنها به انتهای قیف استفاده کنید‌. در اینجا، بهترین راه برای پرداختن به موضوعات مرتبط با کسب و کار شما از طریق پست‌های وبلاگ، چند رسانه‌ای و محتوای تعاملی است و تمرکز بر راه‌حل‌هایی است که شرکت شما می‌تواند برای رهبر شما ارائه دهد‌.

بخش میانی قیف فروش
بخش میانی قیف فروش

پایین قیف (BOFU)

فقط افرادی که واقعاً به محصولات یا خدمات شما علاقه مند هستند به انتهای قیف می‌رسند و به احتمال زیاد محصولات یا خدمات شما را خریداری می‌کنند‌.

این‌ها با ارزش‌‌ترینانواع سرنخ‌ها هستند‌. این افراد قبلاً تحصیل کرده اند و می‌دانند چه می‌خواهند‌.

اکنون وقت آن است که برخی از مطالعات موردی، نمایش راه حل‌های خود و سایر توصیفات مشتری را برای مشتری خود بیاورید که نشان می‌دهد چگونه تجارت شما می‌تواند مشکلات آنها را حل کند‌.

اجزای قیف فروش
اجزای قیف فروش

همانطور که تا اینجا متوجه شدید، در هر مرحله از سفر خریدار، مصرف کننده دارای سطحی از دانش است و به انواع مختلف اطلاعات نیاز دارد‌. به همین دلیل است که قبل از تولید محتوا باید مرحله قیف بازاریابی را که در آن قرار دارند در نظر بگیرید‌.

 برای آشنایی بیشتر مقاله آرتا تکنیکال را مورد قیف بازاریابی بخوانید‌.

مرحله چهارم: تعیین بودجه

بودجه‌بندی بخش مهمی از برنامه ریزی یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ قوی است، و این در مورد بازاریابی محتوا کمتر نیست‌.  اما چه مقدار زیادی (یا خیلی کم) برای بازاریابی محتوا هزینه می‌شود، و موثرترین راه‌ها برای تعیین بودجه مناسب برای شما کدامند؟ نیازهای هر شرکت تا چه اندازه بودجه دارد؟ و… .  با این حال، امروزه یک شرکت متوسط ​​تقریباً   ۲۵ تا ۳۰ درصد از بودجه بازاریابی خود را به بازاریابی محتوا اختصاص می‌دهد، بنابراین استراتژی تولید محتوای خود را بر اساس آن برنامه ریزی کنید‌. شما همچنین نیاز به ایده‌‌ای در مورد نوع محتوایی که می‌خواهید در حرکت رو به جلو تولید کنید، و همچنین چقدر می‌توانید برای برون سپاری هر گزینه پرداخت کنید، نیاز دارید‌.

تعیین بودجه در طراحی استراتژی بازاریابی
تعیین بودجه در طراحی استراتژی بازاریابی

نمونه‌‌هایی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از (اما ممکن است محدود به آنها نباشد):

 • پست‌های وبلاگ
 • نمایش اسلاید
 • کتابهای الکترونیکی
 • اینفوگرافیک
 • نمودارها و دارایی‌های رسانه ای
 • ارتقای محتوای عمومی

هر یک از دارایی‌های فوق را می‌توان با قیمت‌‌هایی از کاملا رایگان تا چندین هزار دلار در هر قطعه به دست آورد‌.

تعیین بودجه در طراحی استراتژی بازاریابی
تعیین بودجه در طراحی استراتژی بازاریابی

طبیعتاً، هر چه ارائه‌دهنده خدمات با تجربه و ماهرتر باشد، احتمالاً هزینه بیشتری دریافت می‌کند‌. 

اما آنچه را که برای آن پرداخت می‌کنید نیز دریافت می‌کنید، بنابراین مراقب باشید که صرفاً برای پایین‌ترین قیمت و بدون در نظر گرفتن مهارت‌های مرتبط با آن اقدام کنید‌

مرحله پنجم: تحقیق

معمولاً اولین تماس مردم با محتوای شما از طریق صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) اتفاق می‌افتد و بهترین راه برای نمایش در آنجا استفاده از کلمات کلیدی مرتبط است. شما باید تحقیق کنید که مخاطبان شما چه کلماتی را در نوار جستجو می‌نویسند تا محتوایی مانند شما پیدا کنید.  کلمات کلیدی ممکن است دم بلند یا کوتاه باشند. این به این معنی است که هرچه آنها خاص تر باشند (دم بلند)، نتایج دقیق تر و مخاطب مورد نظر واجد شرایط تر خواهد بود.

اهمیت تحقیق در طراحی استراتژی بازاریابی
اهمیت تحقیق در طراحی استراتژی بازاریابی

مرحله ششم: روش‌های SEO را اجرا کنید.

کلمات کلیدی تنها یک نقطه در کل استراتژی به نام بهینه سازی موتور جستجو (SEO) هستند. این مجموعه ای از تکنیک‌هایی است که برای رسیدن به رتبه اول در نتایج صفحه موتورهای جستجو  مانند گوگل استفاده می‌شود.

هرچه در گوگل رتبه بالاتری داشته باشید، شانس بیشتری برای یافتن شخصیت خریدار وبلاگ شما، گذر از قیف بازاریابی و بستن قرارداد با شما بیشتر است.

برای انجام این کار، محتوای شما باید برای آن موتورهای جستجو بهینه شود و بیشتر از آن، آنها باید تجربه خوبی را به خواننده ارائه دهند. نمونه‌ای از فعالیت‌هایی که شما می‌توانید انجام دهید را تیم آرتا تکنیکال  در ادامه عنوان کرده است. همچنین شما می‌توانید بازاریابی محتوای خود را به تیم خبره آرتا تکنیکال محول کنید.

اجرای روش‌های SEO در طراحی استراتژی بازاریابی
اجرای روش‌های SEO در طراحی استراتژی بازاریابی

 • تجزیه و تحلیل نتایج خود با Google Analytics برای دانستن اینکه کدام پست ها را می‌توانید بهبود بخشید.
 • با استفاده از ابزار Google Search Console و آپلود نقشه سایت خود ؛
 • نصب افزونه‌های سئو مانند Yoast اگر با وردپرس کار می‌کنید.
 • استفاده از کلمات کلیدی که گوگل در ابزارهایی مانند Keyword Planner پیشنهاد می‌کند.
 • بهینه سازی استفاده از کلمه کلیدی با قرار دادن آن بین ۱۰۰ کلمه اول و به عنوان مثال در زیرنویس.
 • اتخاذ URL‌های کوتاه و استفاده از کلمات کلیدی در آنها؛
 • بهینه سازی صفحات خود برای دستگاه‌های تلفن همراه ؛
 • بهبود سرعت سایت و آزمایش آن در Google PageSpeed ​​Insights .
 • طراحی محتوای خود با استفاده از بهترین شیوه‌های سئو برای رتبه بندی در نتایج صفحه گوگل ؛
 • استفاده از بک لینک

اجرای روش‌های SEO در طراحی استراتژی بازاریابی
اجرای روش‌های SEO در طراحی استراتژی بازاریابی

مرحله هفتم: کانال‌های توزیع محتوا را متنوع کنید

شما می‌توانید از کانال‌های مختلفی برای تبلیغ محتوای خود استفاده کنید، مانند وبلاگ ها، رسانه‌های اجتماعی یا بازاریابی ایمیلی.

این روشی است برای اینکه مخاطبانتان به محتوای شما دسترسی پیدا کنند زمانی که به طور فعال برای موضوع خاصی جستجو می‌کنند؛ یا حتی اگر هنوز در حال تحقیق نیستند، می‌توانند محتوای شما را به صورت غیر فعال دریافت کنند. حضور در کانال‌های مختلف راهی برای کسب پوشش است. در زیر می‌توانید نمونه‌هایی از کانال‌های پرکاربرد برای تبلیغ محتوا را مشاهده کنید.

تنوع کانال‌های توزیع محتوا
تنوع کانال‌های توزیع محتوا

رسانه‌های اجتماعی

با سرمایه گذاری در رسانه‌های اجتماعی می‌توانید به مخاطبان زیادی دست پیدا کنید و آنها را به وبلاگ یا وب سایت سازمانی خود هدایت کنید.  علاوه بر امکان دسترسی به میلیون‌ها نفر، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی به شما امکان می‌دهند بدون هیچ هزینه‌ای محتوا را منتشر کنید که این نیز محبوبیت آن را در بین مشاغل توضیح می‌دهد. اگر می‌خواهید به هدف خاصی برسید، می‌توانید برای کمپین‌های تبلیغاتی که امکان تقسیم‌بندی دقیق‌تر را فراهم می‌کنند، هزینه کنید.
رسانه‌های اجتماعی از کانال‌‌های توزیع
رسانه‌های اجتماعی از کانال‌‌های توزیع

ایمیل‌ها

بازاریابی ایمیلی هنوز زنده است. این کانال دارای بزرگترین ROI (بازده سرمایه گذاری) در میان کانال‌های رایج در استراتژی بازاریابی محتوا است. همچنین به شما امکان می‌دهد از تقسیم بندی دقیق استفاده کنید و جریان‌های پرورشی را برای خودکارسازی کمپین‌های خود ایجاد کنید.  علاوه بر این، این کانال دارای هزینه کم و قابلیت پیش بینی بالا برای مخاطب هدف است.

ایمیل از کانال‌های توزیع محتوا
ایمیل از کانال‌های توزیع محتوا

پیام رسان‌های فوری

پیام‌رسان‌های واتس‌اپ، فیسبوک و اینستاگرام به یک پدیده ارتباطی بزرگ تبدیل شدند و یک کانال دیگر را برای بازاریابان محتوا باز کردند.  حساب‌های شرکتی در این برنامه ها در سراسر جهان در حال گسترش است و هر روز بیشتر برای ارتباط برندها با مخاطبان خود استفاده می‌شود.

پیام رسان‌های فوری از کانال‌های توزیع محتوا
پیام رسان‌های فوری از کانال‌های توزیع محتوا

مرحله هشتم: نتایج را تجزیه و تحلیل و اندازه‌گیری کنید

اهداف بازاریابی محتوای خوب فراتر از دست یافتنی هستند. آنها همچنین قابل اندازه‌گیری هستند، بنابراین تعیین کنید که چه داده‌هایی را برای اندازه گیری پیشرفت خود جمع آوری می‌کنید، همچنین زمان و هر چند وقت یکبار جمع‌آوری آنها را انجام دهید.  باز هم، هر کسب‌وکاری تا آنجا که نیاز به جمع‌آوری داده‌ها دارد متفاوت است، اما سعی کنید هر ماه یک‌بار شروع کنید و در صورت نیاز تنظیم کنید. همچنین ایده خوبی است که چند معیار کلیدی را برای تماشای هفتگی انتخاب کنید تا مطمئن شوید که هدفتان را حفظ می‌کنید. امکانات عبارتند از:

 • ترافیک وب سایت
 • بازدید از صفحه
 • فروش آنلاین و آفلاین برای محصولات جدید و موجود
 • اشتراک‌های ایمیل
 • اشتراک وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی را دنبال می‌کند
 • نظرات وبلاگ و رسانه‌های اجتماعی
 • نرخ تبدیل
 • هیاهوی اجتماعی

نتایج را تجزیه و تحلیل و اندازه‌گیری در طراحی استراتژی بازاریابی
نتایج را تجزیه و تحلیل و اندازه‌گیری در طراحی استراتژی بازاریابی

اینکه کدام معیارها را واقعاً انتخاب می‌کنید به شما بستگی دارد، اما مطمئن شوید که آنها از هدف اصلی تلاش‌های بازاریابی محتوای فعلی شما پشتیبانی می‌کنند. داده‌های خود را مرتباً تجزیه و تحلیل کنید تا یک ایده محکم از میزان پیشرفت خود داشته باشید.  سپس، یافته‌های خود را با بقیه اعضای تیم یا چند نفر از همتایان مورد اعتماد خود در میان بگذارید. آماده باشید تا استراتژی فعلی خود را بر این اساس تطبیق دهید.

به یاد داشته باشید، هیچ چیز به نام شکست در بازاریابی دیجیتال وجود ندارد. فقط تجربیات یادگیری وجود دارد، بنابراین زمانی که در اولین تلاش چیزی طبق برنامه پیش نمی رود، این را در ذهن داشته باشید.

نقش ROI در بازاریابی محتوا چیست؟

بازده سرمایه گذاری معیاری است که باید در تمام استراتژی‌های بازاریابی مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. در بازاریابی محتوا تفاوتی ندارد: یکی از مهمترین معیارها و احتمالاً محبوب‌ترین معیار توسط مدیران و مدیران بازاریابی است .

این یک معیار بسیار ساده است که یک ایده کلی از عملکرد یک سرمایه گذاری به دست می‌دهد. برای محاسبه ROI، کافی است آنچه را که به دست آورده اید منهای مقداری که خرج کرده اید بردارید و بر مقداری که خرج کرده اید تقسیم کنید . بسیار مفید است، به ویژه برای کمک به تعریف و نظارت بر اهداف مشخص. اگر کمی زمان بگذارید تا این روش را در کسب و کار خود اعمال کنید، مطمئناً نتایج خوبی خواهید دید، به خصوص به این دلیل که تمام محتوایی که ایجاد می‌کنید به دارایی شرکت تبدیل می‌شود.

نقش ROI در بازاریابی محتوا
نقش ROI در بازاریابی محتوا

ایجاد شخصیت خریدار خود، نوشتن محتوایی که خواننده را متقاعد می‌کند، داشتن یک سفر خریدار مستحکم و استفاده از کانال‌های مناسب مطمئناً شرکت شما را بر رقیب قرار می‌دهد.

۱۰ فرمت محتوای کارآمد برای استفاده در استراتژی شما کدامند؟

تا به حال به چند فرمت محتوا اشاره کردیم و اینکه کدام کانال باید هر کدام را با توجه به مراحل قیفی که سرنخ‌ها در آن قرار دارند، توزیع کند. با تیم آرتا تکنیکال همراه باشید.

۱. پست‌های وبلاگ

پست‌های وبلاگ بهترین منبع برای بهبود استراتژی سئو هستند و به همین دلیل است که پایه و اساس استراتژی بازاریابی محتوا هستند. آنها مسئول جذب ترافیک ارگانیک از موتورهای جستجو هستند.

برای نوشتن یک پست وبلاگ، ابتدا باید به کلمه کلیدی آن محتوا فکر کنید. تحقیق در مورد کلمات کلیدی برای اینکه ببینید مخاطب شما به دنبال چه چیزی است ضروری است. پس از آن، برای تولید متن به یک کپی رایتر نیاز دارید.

پست‌های وبلاگ

کپی‌رایترها طی سال‌ها تکنیک‌های مختلفی را برای نوشتن محتوا ایجاد کرده‌اند که خواننده را متقاعد می‌کند تا اقدامی انجام دهد، مانند خرید یک وسیله. پس از نوشتن محتوا، باید با فکر کردن به تمام قوانین سئو، آن را بهینه کنید. این بهینه سازی کلیدی است که محتوای شما را به جایگاه اول در موتورهای جستجو‌‌ می‌رساند.

۲. اینفوگرافیک

پست‌های وبلاگ بهترین منبع برای بهبود استراتژی سئو هستند و به همین دلیل است که پایه و اساس استراتژی بازاریابی محتوا هستند. آنها مسئول جذب ترافیک ارگانیک از موتورهای جستجو هستند.

برای نوشتن یک پست وبلاگ، ابتدا باید به کلمه کلیدی آن محتوا فکر کنید. تحقیق در مورد کلمات کلیدی برای اینکه ببینید مخاطب شما به دنبال چه چیزی است ضروری است. پس از آن، برای تولید متن به یک کپی رایتر نیاز دارید.

اینفوگرافیک
اینفوگرافیک

۳. ویدیو و کلیپ

امروزه برای رقابتی ماندن در بازار آنلاین، گنجاندن ویدیوها در استراتژی بازاریابی محتوا الزامی است. یافتن راهی برای جلب توجه مخاطبان بسیار مهم است و ویدیو قالبی است که می‌تواند در هر کجای مردم، از جمله زمانی که در حال انجام کارهای دیگر هستند، مانند انتظار برای مراقبت پزشکی یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، مصرف شود.

ویدیو
ویدیو

بازاریابی ویدیویی ممکن است مخاطبان شما را به سرعت و کارآمد جذب کند. مردم نسبت به فرمت‌های دیگر محتوای ویدیویی بیشتری مصرف‌‌ می‌کنند. این باعث می‌شود ویدیو یکی از بهترین انواع محتوا برای استفاده در استراتژی شما باشد. همچنین، طبق گفته Think With Google ، ۸۰ درصد از مردم هنگام تحقیق درباره محصولات برای خرید، بین جستجوی ویدیویی و آنلاین جابجا می‌شوند. حتی اگر بعد از تماشای ویدئو تصمیم به خرید نگیرند، مدت زیادی تحت تاثیر ویدئو باقی‌‌ می‌مانند.

ویدیو
ویدیو

اگر ویدیوی خود را در کانال یوتیوب پست‌‌ می‌کنید، تکنیک‌های بهینه سازی وجود دارد که‌‌ می‌توان از آنها برای تضمین یافتن ویدیوی شما توسط کاربران پلتفرم استفاده کرد. استفاده از برچسب‌ها، توضیحات ویدئو، زیرنویس‌ها و پیوند دادن به صفحات دیگر مرتبط با محتوا چند نکته برای این کار است.

۴. کتاب‌های الکترونیکی

کتاب‌های الکترونیکی فرمت محتوای عالی برای ارائه در ازای برخی اطلاعات مانند نام و ایمیل هستند. بازدیدکنندگان ‌‌نمی‌توانند در برابر دانلود این نوع نشریه مقاومت کنند ، به خصوص زمانی که موضوع مربوط به آنها باشد.

فراتر از دریافت اطلاعات مصرف‌کنندگان از طریق فرم‌ها در صفحات فرود، کتاب‌های الکترونیکی به شما این امکان را می‌دهند که عمیق‌تر در محتوا غوطه‌ور شوید و نکاتی را توضیح دهید که در یک پست وبلاگ معمولی به آنها پرداخته نشده است.

کتاب‌های الکترونیکی
کتاب‌های الکترونیکی

به همین دلیل، این قالب محتوا یک بسته کامل از منابع کارآمد برای رشد پایگاه پیشرو شما و در نتیجه افزایش فروش شما است. تولید یک کتاب الکترونیکی شامل ایجاد متن و بررسی، مانند یک پست وبلاگ، و طراحی توسط یک طراح گرافیک است.

۵. مطالعات موردی و توصیفات

مطالعات موردی و توصیفات بهترین تقویت کننده اعتبار برای یک برند هستند. به همین دلیل است که آنها در انتهای قیف بسیار مهم هستند. مطالعات موردی داستان موفقیت مشتری را که توسط شهادت آنها تأیید شده است، بیان‌‌ می‌کند.

یکی از ویژگی‌های این نوع محتوا این است که‌‌ می‌تواند برنامه‌ها و مزایایی را که محصول یا خدمات شما ارائه‌‌ می‌دهد برجسته کند.‌‌ می‌توانید مطالعات موردی و توصیفات را در وب سایت سازمانی و در وبلاگ شرکتی نیز قرار دهید.

برای تولید یک مطالعه موردی و گواهی، باید با مشتری مصاحبه کنید. از آنها بخواهید در مورد نوع مشکلی که سعی در حل آن داشتند صحبت کنند و نشان دهند که چگونه محصول یا خدمت شما به آنها کمک کرد تا بر مشکلاتشان غلبه کنند.

مطالعات موردی
مطالعات موردی

۶. پست‌های رسانه‌های اجتماعی

پست‌های رسانه‌های اجتماعی‌‌ می‌توانند محتوای منتشر شده در کانال‌های دیگر مانند وبلاگ‌ها را تبلیغ کنند.

چند راه برای استفاده از این کانال وجود دارد، اما جالب ترین راه ایجاد ارتباط با مصرف کنندگان و تحریک آنها برای تعامل با برند شما است.

در حالی که رسانه‌های اجتماعی برای توزیع محتوا از کانال‌های دیگر استفاده می‌شوند، رسانه‌های اجتماعی می‌توانند بستری باشند که محتوا مستقیماً روی آن ایجاد می‌شود (به اینستاگرام و استوری‌های فیسبوک فکر کنید).

پست‌های رسانه‌های اجتماعی
پست‌های رسانه‌های اجتماعی

تولید پست‌ها برای رسانه‌های اجتماعی شامل انتخاب تصاویر با کیفیت خوب برای نشان دادن پست‌ها و نوشتن متن‌های کوتاه و عینی همراه با دعوت به عمل است .

۷.بازاریابی ایمیلی

قبلاً اشاره کردیم که بازاریابی ایمیلی یکی از بهترین ROI را در استراتژی بازاریابی دیجیتال دارد. به همین دلیل است که امکان تقسیم بندی بسیار دقیق و با نتایج بسیار قابل پیش بینی را فراهم‌‌ می‌کند. در نتیجه می‌تواند با استفاده از قالب‌های مختلف، مانند ایمیل‌های ارتباطی، تبلیغاتی و تراکنشی، به اهداف مختلفی دست یابد.

بازاریابی ایمیلی
بازاریابی ایمیلی

جریان‌های پرورشی

جریان‌های پرورشی برای عبور از قیف بازاریابی استفاده‌‌ می‌شود. این شامل مجموعه ای از پیام‌های ایمیل متوالی است که توسط ویژگی‌ها یا اقدامات خواننده ایجاد‌‌ می‌شود . جریان باید یک هدف داشته باشد و هر ایمیل باید خواننده را به سمت ایمیل بعدی سوق دهد تا زمانی که شخص پیام نهایی را دریافت کند و اقدام مورد انتظار را انجام دهد، مانند تماس با شرکت یا خرید یک محصول.

خبرنامه

از خبرنامه‌ها برای انتشار اخبار مربوط به شرکت یا حتی برای اشتراک گذاری پست‌های وبلاگ جدید استفاده‌‌ می‌شود.

۸. وبینار

وبینارها فرصتی عالی برای ایجاد ارتباط با مصرف کنندگان و همچنین آموزش آنهاست. در طول این پخش‌های زنده، علاوه بر استفاده از محتوای ایجاد شده برای نوشتن پست‌های وبلاگ جدید، می‌توانید به سؤالات مشتریان در زمان واقعی پاسخ دهید. برای تولید یک وبینار باید یک دستور کار و یک ارائه در مورد موضوعی که ارائه خواهد شد برنامه ریزی کنید. مهم است که مخاطبان خود را با مقدمات دعوت کنید و روز قبل را به آنها یادآوری کنید. یک چک لیست با برخی جزئیات، مانند تأیید تجهیزات، بسیار مورد نیاز است تا مطمئن شوید که همه چیز برای رویداد آماده است.

وبینار

۹. پادکست

این روزها وقتی صحبت از محتوای آنلاین قابل مصرف به میان می‌آید، پادکست‌ها بسیار داغ هستند و درک دلیل آن کار سختی نیست.

مانند یک وبلاگ، پادکست یک راه ساده و کاربرپسند برای حفظ ارتباط مداوم با مخاطبان هدف شما فراهم‌‌ می‌کند.

این به شما کمک‌‌ می‌کند پیام بازاریابی انتخابی خود را بدون فشار زیاد در مورد آن تقویت کنید و همچنین اعتبار صنعت را به عنوان یک مرجع معتبر ایجاد کنید.

تولید پادکست‌ها نسبت به گزینه‌های مشابه محبوب مانند ویدیو نیز آسان‌تر و ارزان‌تر است، بنابراین آنها یک راه مقرون‌به‌صرفه برای تغییر کارها هستند.

مطمئن نیستید از کجا شروع کنید؟ می‌توانید با شریک شدن با یک سرویس پادکست قابل اعتماد حدس و گمان را از این فرآیند حذف کنید.  شما‌‌ می‌توانید از مجموعه کاملی از ابزارهای مفید برای کمک به ایجاد و تبلیغ کار خود استفاده کنید، اما باید چیزی واقعاً منحصر به فرد را به میز بیاورید تا این خدمات شما را به کار گیرند.

پادکست
پادکست

همچنین گزینه‌های متعددی برای ویرایش پادکست، میزبانی و تولید نرم افزار در بازار وجود دارد که اگر ترجیح‌‌ می‌دهید به صورت انفرادی پرواز کنید، باید در نظر بگیرید.  همچنین می‌توانید به دنبال تبدیل شدن به یک مهمان معتبر در یک پادکست معتبر در حوزه یا صنعت خود باشید.

۱۰. آگهی پولی

به عنوان یک بازاریاب، ‌‌نمی‌خواهید بیش از حد به تبلیغات پولی تکیه کنید ، زیرا واقعاً هیچ جایگزینی برای دسترسی ارگانیک و SEO وجود ندارد.  ین حال، هنوز هم بسیار شایسته است که بخشی از استراتژی بازاریابی محتوای بزرگ شما باشد. بازاریابی محتوای تبلیغاتی پولی یک راه عالی برای یک شرکت جدید، نوظهور یا تغییر نام تجاری برای به دست آوردن شتاب، ایجاد سرنخ و ایجاد آگاهی از برند است.

فرمت محتوای کارآمد برای استفاده در استراتژی
فرمت محتوای کارآمد برای استفاده در استراتژی

همچنین بازدهی سریع، قابل اعتماد و قابل پیش بینی را ارائه‌‌ می‌دهد، زمانی که استراتژی‌های بازاریابی را با ضرب الاجل‌های دقیق اجرا‌‌ می‌کنید، همیشه یک مزیت بزرگ است. بازاریابی محتوای تبلیغاتی پولی زمانی موثرتر است که با بازاریابی ورودی همراه شود.  می‌توانید از طریق پلت‌فرم‌ها و راه‌های مختلف  از جمله رسانه‌های اجتماعی، مشارکت‌های محتوای حمایت‌شده، صفحات فرود و بنرهای کلاسیک، یک برنامه بازاریابی محتوای پولی را اجرا کنید، پس ادامه دهید و انتخاب کنید.

فرمت محتوای کارآمد برای استفاده در استراتژی
فرمت محتوای کارآمد برای استفاده در استراتژی

تلاش‌های تبلیغاتی پولی خود را راهی برای راه‌اندازی، ایجاد و تقویت شناخت برند برای شرکت و بازاریابی درون‌گرا به عنوان راهی برای افزودن عمق، ماهیت و طول عمر به تلاش‌های خود در نظر بگیرید.  تبلیغات پولی روشی فوق‌العاده برای قرار دادن شرکت شما بر روی نقشه است، اما در نهایت این تلاش‌های بازاریابی درون‌گرای شما خواهد بود که مشتریان سرسخت مادام‌العمر را به خود جلب می‌کند.

تهیه کننده: فرزانه خواجه‌پور
جهت کسب اطلاعات بیشتر، با همکاران ما در گروه آرتاتکنیکال تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *