تبلیغات

استراتژی تبلیغاتی

استراتژی تبلیغاتی

استراتژی تبلیغاتی چیست؟

در دنیای تبلیغات شکست یا پیروزی در کسب و کار، مرتبط به استراتژی تبلیغاتی درست یا نادرست است. استراتژی تبلیغات ترفندی برای وادار کردن مشتری به خرید کالا یا خدمات است.

شروع کسب و کار

با شروع یک تجارت، یکی از اهداف اصلی تبلیغات باید آگاهی از کسب و کار و محصولات آن باشد. هنگامی که شهرت کسب و کار برقرار شد و محصولات آن در بازار قرار گرفت، با افزایش وفاداری مشتری نسبت به محصول، میزان منابع مورد استفاده برای تبلیغات کاهش می‌یابد.

حالت ایده آل در استراتژی تبلیغاتی این است که تعداد مشتریان به مرور زمان افزایش پیدا کند. با طراحی استراتژی مناسب و تبلیغات جذاب می‌توانید تعداد آن‌ها را افزایش دهید.

استراتژی-تبلیغاتی
استراتژی-تبلیغاتی

عناصر اصلی استراتژی تبلیغاتی موارد زیر هستند:

 • خود محصول و سودمندی آن
 • مشتریان و ویژگی آن‌ها
 • مسیرهای جایگزین برای مطلع کردن مشتریان از محصول
 • بهینه ‌سازی گزینش مشتریان با توجه به بودجه آنها‌‌

عوامل مهم در استراتژی تبلیعاتی
عوامل مهم در استراتژی تبلیعاتی

نکات استراتژی تبلیغاتی

تمامی اینها بدین معنی است که هدف باید مشخص باشد، محیط باید به خوبی شناسایی شود. همچنین وسایل لازم باید به ‌شکل مناسب دسته ‌بندی شوند و تصمیم گیری باید بر مبنای منابع در دسترس گرفته شوند.

سنجیدن محصول، معرفی بازار، ارزیابی رسانه و سرمایه ‌ی مناسب، کمک میکند تا بهترین برنامه‌ ی ممکن را داشته باشیم. نکته لازم این برنامه هیچ موقع بدون نقص نخواهد بود چون منابع همیشه محدود هستند.

گسترش استراتژی

بیانه‌ی جایگاه

استراتژی‌ تبلیغاتی مرسوم، بر اساس «بیانیه ‌ی جایگاه» هستند. بیانیه‌ی جایگاه، کلمه ای تخصصی در زمینه‌ی بازاریابی و تبلیغات است. این واژه به این معناست که: تولیدات شرکت در کجا قرار دارد، چه تفاوتی با محصول و خدمات رقیب دارد، چطور در اختیار مشتری قرار می‌‌گیرد.

به زبان ساده‌تر استراتژی های تبلیغاتی رسمی بر اساس “بیانیه موقعیت یابی” طراحی می‌شوند. این یک اصطلاح فنی‌ست که معنای آن سادگی محصول یا خدمات شرکت است. چگونه از محصولات و خدمات رقیب متمایز می‌شود و به چه وسیله ای به مشتری می‌رسد.

مفهوم محصول

مفهومی که در بیانیه ‌ی جایگاه قرار گرفته است، را مفهوم محصول می‌ نامیم. مفهوم محصول در استراتژی تبلیغاتی، قابلیت‌هایی که کالا یا خدمات دارند و چارچوب های آن، را معرفی می‌‌کند.

بنابراین مفهوم محصول برای دو محصول با کاربرد های متفاوت ،خیلی فرق می‌ کند. مفهوم محصول، گزینش متن، تصویر و پیامی را که باید در تبلیغات به کار ببریم را، مشخص می‌کند. تعریفی از مشتری هدف و علت انتخاب و خرید محصول نیز باید نا آشکار در بیانیه‌ ی جایگاه وجود داشته باشد.

محصولات استراتژی تبلیغاتی
محصولات استراتژی تبلیغاتی

مصرف کننده یا مشتری هدف

مصرف کننده یا مشتری هدف در استراتژی تبلیغاتی، ترکیب زیادی از افراد است. بخش اول شامل فردی است که سر انجام محصول ما را خریداری می‌کند. بخش بعد، شامل افرادی است که در شرایط ویژه ای، تصمیم می‌گیرند که چه محصولی باید خریداری شود. (اما خودشان آن را خریداری نمی کنند.)

و در نهایت، شامل افرادی است که بر خرید محصول موثر هستند (فرزندان، همسر و دوستان). در حقیقت صاحبان کسب و کار کوچک، اغلب آژانس تبلیغاتی را، درباره مشتری هدف راهنمایی می کنند.

بعد از اینکه کالا، محیط مربوط به آن و مشتریِ هدف شناخته شدند، راه هایی که می‌‌توان به مشتری دسترسی داشت (منظور رسانه‌ های ارتباطی) باید سنجیده شوند. رسانه ارتباطی در استراتژی بازاریابی اهمیت زیادی دارد.

۵ کانال عمده که در اختیار صاحبان کسب و کار قرار دارند:

 1. چاپی: روزنامه‌‌ها ،نشریات یا مجلات
 2. شنیداری: رادیو‌ FM و AM
 3. ویدئویی: ویدئو تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی
 4. شبکه ی جهانی: اینترنت ، شبکه های مجازی
 5. تبلیغات محیطی: آگهی نما (بیلبورد)، تبلیغات بر روی وسایل حمل و نقل عمومی (مترو و اتوبوس)
 6. ایمیل مستقیم

رسانه های ارتباطی در استراتژی تبلیغاتی
رسانه های ارتباطی در استراتژی تبلیغاتی

نکته قابل توجه در رسانه ارتباطی

در انتخاب کانال ارتباطی در راستای استراتژی تبلیغاتی ، دقت به این نکته مهم است: “چطور با توجه به سرمایه ‌ای که در دسترس داریم بهترین ابزار را انتخاب کنیم تا مناسب‌ ترین پیغام را به اکثر مشتریان برسانیم.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی نیز تاثیر بسیار مثبتی دارد. جهت اطلاعات بیشتر مطالب مدیریت شبکه های اجتماعی را مطالعه بفرمائید. تیم آرتاتکنیکال نیز خدمات مدیریت شبکه های مجازی را بوسیله کادر مجرب ارائه می‌کند.

اجرا یا پیاده سازی

پویش تبلیغات با استراتژی تبلیغاتی تفاوت دارد. پویش (کمپین) گروهی از برنامه­ های جدا از هم و هماهنگ است؛ اما استراتژی روش اجرا را معین می‌ کند. وجود تبلیغات در همه جا و به صورت پی در پی در جایگاه اولِ اهمیت قرار دارد.

کپی، آثار هنری، تصاویر، موسیقی (در واقع همه جنبه های کمپین) باید استراتژی را در کل منعکس کند. این امر به ویژه هنگامی که از چندین کانال استفاده می‌شود در استراتژی تبلیغاتی مهم است.

برای مثال چاپ، تلویزیون و پست مستقیم. برای دستیابی به حداکثر انسجام، بسیاری از تبلیغ کنندگان، موضوعی متحد را ایجاد می‌کنند. این موضوع به صورت یک تصویر، یک شعار یا ترکیبی از آن‌ها است که در همه عناصری که به دست مشتری می‌رسد، متمرکز می‌شود.

انتخاب بهترین روش تبلیغ

همه‌ی جنبه‌‌های کمپین مانند متن، عکس ها و موسیقی باید انعکاسی از استراتژی تبلیغاتی باشند. این کار، به خصوص زمانی که از چند کانال متنوع، مانند اینترنت، مجلات، تلویزیون و غیره استفاده می‌کنید سودمند است. برای رسیدن به بیشترین هماهنگی لازم، خیلی از تبلیغ کنندگان حرفه‌ای از مفاهیمی استفاده می‌کنند که به صورت تصویر، شعار‌ تبلیغاتی و یا ترکیبی از چند شیوه است.

نکته مهم در انتخاب روش تبلیغ

با این ‌حال، مالکان کسب و کار کوچک نباید توقع راه‌کارهای مؤثر و ارزان را داشته باشند، زیرا بعید است که بشود به طور همزمان از کانال تبلیغاتی‌ای استفاده کرد که هم مؤثر و هم کم ­هزینه باشد. به همین خاطر است که تعیین کردن بودجه‌ای مناسب برای تبلیغات از اهمیت بسیاری برخوردار است.

انتخاب بهترین روش تبلیغ
انتخاب بهترین روش تبلیغ
تعدادی از برترین استراتژی های تبلیغاتی که می‌توان از آنها برای بهبود فعالیت‌های تبلیغاتی استفاده کرد:

الف) یافتن مشتری هدف

همه‌ی محصول یا خدماتی که شرکت شما توزیع می‌کند، متناسب تمام انسان­ های دنیا نیست. شما باید مخاطب هدف خود را شناسایی کنید. مخاطب هدف یکی از مهمترین عنصر در تبلیغات آنلاین و استراتژی تبلیغاتی است.

در واقع، باید بر اساس اطلاعاتی که جمع می‌کنید، بتوانید مخاطب هدف را به‌درستی متمایز کنید. با جمع آوری این داده و اطلاعاتی از مشتری هدف میتوانید مشتری بیشتری جذب کنید. این یعنی افرادی که ویژگی مشابه با مشتری هدف شما دارند، با تبلیغات مناسب جزء مشتری شما می شوند.

لازم نیست تبلیغات‌تان حتما آنلاین باشد. فقط باید اطمینان داشته باشید که متن و عکس تبلیغاتی، انعکاسی از مشتریانی باشند که می‌خواهید با آنها کار کنید. این نکته در استراتژی تبلیغاتی بسیار مهم است.

مشتری هدف استراتژی تبلیغات

ب) سنجش و پیگیری تبلیغات

بررسی کنید که آیا تبلیغات شما نتیجه دارد یا خیر. پلتفورم‌های تبلیغات آنلاین مثل Google AdWords و فیسبوک، درمورد تبلیغاتتان اطلاعات بسیاری می دهند. و این به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید آیا تبلیغاتتان اثری دارد یا نه. ولی غیر از این روش خودتان هم باید تبلیغات‌تان را مورد بررسی قرار دهید.

اگر تبلیغات‌ شما آنلاین نیست، حتما ایمیل یا شماره‌ تلفنی را برای شناخت بهتر اینکه کارها چطور پیش می‌رود اختصاص دهید. در ضمن مشتریان‌ هم می‌توانند از این طریق با شما در ارتباط باشند.

سنجش و پیگیری تبلیغات؛ استراتژی تبلیغاتی
سنجش و پیگیری تبلیغات؛ استراتژی تبلیغاتی

ج) شناسایی زمان و مکان تبلیغ

زمان مناسب برای تبلیغات را شناسایی کنید و هزینه برای آن کنار بگذارید. اگر محصول شما فصلی است، باید بیشترین هرینه را برای تبلیغاتتان، در فصل مورد نظر انجام دهید. برای مثال تبلیغ بخاری، باید قبل از شروع فصل سرد شروع به تبلیغ کنید؛ در فصل پاییز و زمستان که اوج فروش شماست، بیشتر هزینه کنید.

مکان مناسب برای تبلیغاتتان در نظر بگیرید. باتوجه به آب و هوا، فرهنگ،مذهب و بودجه افراد آن جامعه، محصول و خدمادتان را ارائه کنید. برای مثال لباس هایی با پوشش اسلامی در کشور های اسلامی بیشتر فروش دارد. پس در تبلیغات باید به موقعیت مکانی توجه کرد.

شناسایی مکان و زمان تبلیغ در استراتژی تبلیغاتی
شناسایی مکان و زمان تبلیغ در استراتژی تبلیغاتی

ج) برندسازی

در استراتژی تبلیغاتی برای محصول و یا خدمات خود برندسازی خوبی داشته باشید. آیا تبلیغِ کلا یا خدمتی که ارائه می‌کنید، لوگو و یا رنگ بندی مخصوص خودتان را دارد؟ بسیاری از تبلیغات حرفه‌ای با یک موسیقی، تصویر، لوگو و یا شعار خاص قابل تشخیص هستند. یعنی مخاطب متوجه می‌شود که متعلق به کدام برند است.

برندسازی خاص و همیشگی باعث می‌شود مشتریان به شما وفادار بمانند، و محصولات شما را به راحتی تشخیص دهند. تیم آرتاتکنیکال خدمات برندینگ را با بالا ترین کیفیت ارائه می‌کند. برای اطلاعات بیشتر مطالب برندینگ را مطالعه بفرمائید.

برندینگ و استراتژی بازاریابی
برندینگ و استراتژی بازاریابی

استراتژی تبلیغاتی؛ برندسازی

از زمان‌های قدیم تولیدکنندگان کالا از برندها یا علائمی مخصوص برای تشخیص محصولات خود استفاده می‌کردند. بدون شک افتخار به محصولات آن‌ها در این امر نقش داشته است. به ویژه، با معرفی محصولات خود، نشانه‌ای را برای شناسایی و مشخص کردن خریداران در جهت استراتژی تبلیغاتی قرار می‌دادند. این نشانه درصورت تمایل به خرید مجدد یا توصیه محصولات به دیگران در اختیار خریداران بود.

هر چیزی که درباره هر محصولی می‌دانیم به دلیل مارک تجاری در راستای استراتژی تبلیغاتی است. این پیوندی است که شرکت را به مشتری متصل می‌کند و بالعکس. برندسازی برای هر شرکت کوچک، نوپا ومشارکت نیز ضروری است .

برندسازی؛ استراتژی تبلیغاتی
برندسازی؛ استراتژی تبلیغاتی

اهمیت برند

در اینجا ۱۰ دلیل وجود دارد که چرا برند برای شرکت شما در استراتژی تبلیغاتی مهم است:

۱.به‌هم پیوسته

مارک تجاری نام، آرم، حضور آنلاین ، محصول وخدمات شما را به هم پیوند می‌دهد و برای عموم مردم جذاب است. مهارت‌های بازاریابی را در همه کانال‌ها و محتوا یکسان کنید. این یک پیام واحد و روشن برای مشتریان، مشارکت های آینده و رقبای آن‌ها به ارمغان می آورد.

۲.دارایی

برند یک دارایی در راستای استراتژی تبلیغاتی است. آنچه شما به مردم ارائه می‌دهید بخش بزرگی از تجارت شما است. ارزش آن به اندازه درآمد و فروش است. موارد زیادی مانند؛ امور مالی، خلاقیت و زمان در خطر است. نام تجاری تفاوت بین درآمد/فروش و بدهی/انحلال را ایجاد می‌کند.

دارایی؛ استراتژی تبلیغاتی

۳.فروش

صحبت از فروش، نام تجاری فروش و درآمد برای کسب و کار شما ایجاد می‌کند. شما بر اساس نحوه عملکرد استراتژی‌ تبلیغاتی و بازاریابی نام تجاری درآمد کسب خواهید کرد. مشتریان وسوسه می‌شوند که شما را آزمایش کنند و نتایج شما تعیین می‌کند که آیا فروش بیشتری دارید یا خیر.

۴.تحویل

برندسازی در استراتژی تبلیغاتی یک اعلامیه است. بدین وسیله اعلام می‌کنید که به وعده‌ها و ادعاهای خود شرکت عمل خواهید کرد. همه چیزهایی که شرکت بر مبنای آن است باید در سراسر سازمان نیز پخش شود. در غیر این‌صورت، شرکت قطع می‌شود و مشتریان گیج و از هم دور می‌شوند. اگر حاضر نیستید قول‌هایی بدهید که از پس آن برنمی‌آیید، آن را در مورد نام تجاری خود بیان نکنید.

تحویل؛ استراتژی تبلیغاتی

۵.ادراک

برندسازی به شرکت‌ها این فرصت را می‌دهد تا به مشتریان اجازه دهند کسب و کار را همان‌طور که ما هستیم ببینند. در مورد آن‌چه این شرکت نمایندگی می‌کند صادقانه صحبت کنید. ظاهر برند، احساسی که انتقال می‌دهد و پیام منتقل شده در استراتژی تبلیغاتی، اهمیت زیادی دارد.

۶.ترجیح

افراد بیشتر به شرکت‌های دارای مارک وابسته هستند تا شرکت هایی که برند ندارند. برندها پیوندی مملو از خاطرات خوب و اوقات خوب ایجاد می‌کنند. مشتریان هرگز آن را فراموش نخواهند کرد.

۷.وفاداری

یک نام تجاری خوب در استراتژی تبلیغاتی وفاداری مشتری را ایجاد می‌کند. مشتریان وفادار در مواقع خوب و بد از شما حمایت خواهند کرد. آن‌ها پیام مثبتی را به افرادی که می‌شناسند منتقل خواهند کرد. تأثیر آن‌ها باعث معرفی شرکت شما به افراد جدیدی می‌شود.

۸.اعتماد

همانطور که مشتریان با کسب و کار شما در استراتژی تبلیغاتی آشنا می‌شوند، به شما اعتماد خواهند کرد. برای ایجاد اعتماد باید دلیلی برای آزمایش مشتریان خود داشته باشید. نام تجاری باید مشخص باشد زیرا اولین مشتریان تعیین خواهند کرد که چه تعداد دیگر (یا کمتر) طرفدار پیدا خواهید کرد. خدمات استثنایی به مشتری، تجربه در مورد محصول و ارتباط آنلاین مثبت در شبکه‌های اجتماعی باعث میل بیشتر خریدار می‌شود.

اعتماد؛ استراتژی تبلیغاتی
اعتماد؛ استراتژی تبلیغاتی

۹.پسوند

مارک تجاری می‌تواند به تعداد زیادی از مردم در بسیاری از مراکز فروش برسد. به بازارهای آفلاین، آنلاین، تلفن همراه و … راه پیدا می‌کند. همچنین به محصولات و خدمات زیادی که در حال حاضر یا در آینده قصد فروش دارید می‌رسد.

۱۰.حفاظت

برندسازی در استرتژی تبلیغات شما را در برابر رقبایی که خواهان موفقیت شما هستند، محافظت می‌کند. بدون داشتن برند مناسب، آن‌ها هیچ مشکلی در ساخت نسخه‌هایی از آنچه محبوبیت شما را به وجود آورده‌اند ندارند. و آن را برای خود کپی و ادعا می‌کنند. آن‌ها می‌توانند محصولات مشابه را حمل کنند، اما نمی‌توانند سبک و اصالت شما را از بین ببرند.

هویت برند

نام تجاری شما در راستای استراتژی تبلیغاتی هویتی است که مشتریان با آن آشنا می‌شوند. اهمیت برندسازی در کسب و کار شما را نمی‌توان مبالغه کرد. برندسازی نحوه درک مشتریان از شما و طرح کسب و کار است. نام تجاری شما می‌تواند نمادی از شادی، راحتی، وفاداری و برداشت‌های ماندگار باشد.

نام تجاری شرکت معمولاً با لوگوی جدید شرکت شروع می‌شود. اغلب، شرکت‌ها به اهمیت برندسازی مناسب شرکت خود پی نمی‌برند. اجازه دهید ما به شما کمک کنیم تا شرکت خود را به درستی مارک کنید.

هویت برند؛ استراتژی تبلیغاتی
هویت برند؛ استراتژی تبلیغاتی

انواع تبلیغات در استراتژی تبلیغاتی

تبلیغات تصویری و تجاری

تا سال ۲۰۰۶، این نوع تبلیغات عموما در تلویزیون یافت می‌شدند. با این حال، هنگامی که YouTube محبوبیت خود را به دست آورد، برندهایی مانند نایک از فرصت استفاده کردند و تبلیغات خود را بصورت ویدیو انتشار دادند.

یوتیوب؛ استراتژی تبلیغاتی
یوتیوب؛ استراتژی تبلیغاتی

تبلیغات ویدیویی

در حال حاضر، تبلیغات ویدیویی در همه جا موجود است و پخش می‌شود. در یوتیوب، آپارات، اینستاگرام، تلویزیون، وبلاگ‌ها و موارد دیگر. به طور کلی، تبلیغات ویدئویی در استراتژی تبلیغاتی یک سرمایه گذاری بزرگتر است.

زیرا درخواست تولید و طراحی ویدیو بسیار بیشتر از تصاویر سنتی یا حتی طراحی گرافیکی وجود دارد. با این حال، هنگامی که استراتژی تبلیغاتی به درستی انجام شود، نتایج می‌تواند ارزش سرمایه گذاری داشته باشد.

مطالعات زیادی در مورد اثربخشی ویدئو در تبلیغات انجام شده است. برندهایی که تبلیغات ویدیویی در فیس بوک انجام می‌دادند، ۲۰ تا ۳۰ درصد نرخ طرفداران‌شان افزایش یافت. نادیده گرفتن قدرت ویدئو در استراتژی تبلیغاتی سخت است!

طراحی تبلیغات چیست؟

این محل تلاقی بازاریابی و طراحی است. این موضوع اشاره به آثار هنری بصری دارد که به طور خاص برای تبلیغات ایجاد شده است.

تبلیغات ویدیویی؛ استراتژی تبلیغاتی
تبلیغات ویدیویی؛ استراتژی تبلیغاتی

تبلیغات نمایشی

تبلیغات نمایشی را می‌توان در وب سایت‌ها، برنامه ها و کانال‌های رسانه های اجتماعی یافت. این نوع تبلیغات در جذب مشتریان تاثیر زیادی دارد، همچنین یکی از عوامل مهم در استراتژی تبلیغاتی است.

تبلیغات نمایشی در قالب های مختلف ایجاد می‌شوند: متن، تصاویر، ویدیو، شنیداری، یا ترکیبی از چند رسانه.

تبلیغات نمایشی؛ استراتژی تبلیغاتی
تبلیغات نمایشی؛ استراتژی تبلیغاتی

در مورد زمینه‌ای که تبلیغ شما در آن نمایش داده می‌شود فکر کنید و راه‌هایی برای جلوه دادن یا جلب توجه آن پیدا کنید. به عنوان مثال، افزودن موشن گرافیک به طرح شما ممکن است کلیک و بازدید بیشتری برای شما داشته باشد!

تبلیغات رسانه های اجتماعی

بسته به مدل کسب و کار شما، تبلیغات رسانه‌های اجتماعی فرصتی عظیم برای فروش محصولات و ارائه خدمات شماست. ایجاد تبلیغاتی که توجه بینندگان را جلب کند برای موفقیت کمپین‌های شما بسیار مهم است. خوشبختانه با طراحی استراتژی تبلیغاتی خوب به راحتی به دست می‌آید!

درک مخاطبان در استراتژی تبلیغاتی

وقتی صحبت از تبلیغات در رسانه های اجتماعی به میان می‌آید، مهم است که واقعاً مخاطبان خود را درک کنید. درک اینکه آن‌ها از چه حساب هایی پیروی می‌کنند؟ این امر چگونه با مشاغل ارتباط دارد؟ در استراتژی تبلیغاتی به رسانه های اجتماعی توجه زیادی داشته باشید. تبلیغات خود را بصورتی ترکیب کنید که طبیعی به نظر برسد، در حالی که توجه را در کمتر از سه ثانیه جلب می‌کند.

تبلیغات در رسانه های اجتماعی؛ استراتژی تبلیغاتی
تبلیغات در رسانه های اجتماعی؛ استراتژی تبلیغاتی

ایمیل مستقیم

از آنجا که ایمیل یکی از رسانه‌های سنتی برای تبلیغات است، می‌تواند شلوغی اینترنت را از بین ببرد. با این حال، اشتباهات طراحی تبلیغات، در ارسال ایمیل بسیار پرهزینه است. در استراتژی تبلیغاتی باید به متن ایمیل و مواردی که ارسال می‌کنید، توجه زیادی داشته باشید. زیرا با زدن دکمه ارسال راه بازگشتی ندارید و نمی‌توانید مطالب را تغییر دهید.

ایده تبلیغات

در اینجا برخی از ایده‌های عالی تبلیغات مستقیم برای کمک به شروع کار آورده شده است:

 • برای محصول یا خدمات خود تخفیف قائل شوید
 • اخبار مربوط به محصول جدیدی را که راه اندازی می کنید به اشتراک بگذارید.
 • از آن برای فروش بیشتر مانند فرستنده مستقیم بی ام و از طراحی زیبا استفاده کنید

ارسال ایمیل؛ استراتژی تبلیغاتی
ارسال ایمیل؛ استراتژی تبلیغاتی

عناصر موجود در یک طرح تبلیغاتی

استراتژی تبلیغاتی سندی است که با هدف تطبیق مؤثرترین پیام برای مخاطبان ایجاد شده است. در اینجا ما به شما کمک می‌کنیم تا با مفاهیم کلیدی تبلیغات و نکات مورد نیاز آشنا شوید. یک روانشناس تازه وارد ممکن است دنیای تبلیغات را فرآیندی پیچیده و ترسناک بداند. اما یک مشاور بازاریابی و یا طراح حرفه‌ای استراتژی تبلیغاتی برای کمک به توسعه و اجرای طرحتان مفید است.

تیم آرتاتکنیکال در حوزه طراحی استراتژی تبلیغاتی می‌تواند به شما کمک زیادی کند. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با همکاران ما تماس بگیرید. یک طرح تبلیغاتی خوب باید شامل بخش های زیر باشد:

عناصر استراتژی تبلیغاتی
عناصر استراتژی تبلیغاتی

تحلیل موقعیت، بررسی مشکلات و فرصت ها

یک پیام تبلیغاتی باید به یک مشکل رسیدگی کند. ممکن است به این موضوع فکر کنید که چرا مشتریان به خدمات شما دسترسی ندارند. آیا مشکل ناشی از تبلیغ شما، کمبود اطلاعات، درک یا نگرش مشتری بالقوه یا منابع شما است؟ مشکلات را لیست کنید.

اکنون، این مشکلات را به فرصت هایی برای شکل دادن به تبلیغ حرفه ای خود، تصحیح اطلاعات نادرست، آموزش عمومی و تغییر نگرش تبدیل کنید. نحوه استفاده از فرصت ها را شرح دهید.

تحلیل موقعیت؛ استراتژی تبلیغاتی
تحلیل موقعیت؛ استراتژی تبلیغاتی

شرح استراتژی، چارچوبی برای عملکردتان

اهداف تبلیغاتی خود را به وضوح مشخص کنید. خاص باشید! درآمد سالانه ای که تولید می‌کنید، سهم بازاری که برای خدمات در منطقه جغرافیایی ارائه می‌دهید را گزارش کنید. سهم بازار رقبای خود را فهرست کنید و اظهارات مختصری را در مورد خدماتی که ارائه می‌کنند، یادداشت کنید. همچنین استراتژی‌های بازاریابی و تلاش‌های تبلیغاتی آن‌ها را شرح دهید.

شرح استراتژی
شرح استراتژی

اگر این اطلاعات را ندارید، وقت آن رسیده است که اطلاعاتی را در مورد بازاری که در آن فعالیت دارید، جمع آوری کنید. خدماتی که ارائه می‌دهید را شرح کنید. نتایج هر تحقیق بازاریابی که انجام داده اید، مانند: نظرسنجی ها و بازخوردهای رضایت مشتری، نظرات و واکنش های مخاطبان، همکاران و اعضای خانواده را درمورد عملکرد درج کنید.

 مخاطبین هدف خود را مشخص کنید، از جمله افرادی که ممکن است در تصمیم گیری برای جستجوی خدمات شما تأثیر بگذارند. اطلاعات جمعیتی مانند سن، جنسیت، تحصیلات، درآمد، توزیع جغرافیایی. و اطلاعات روانشناسی مانند: سبک زندگی، علایق، ارزش ها و نگرانی های مخاطبان را جمع آوری کنید. مزیت رقابتی خود، ارزش برندتان و جایگاهی که در بازار دارید را شرح دهید.

طرح خلاقانه، تمرکز بر روی پیام تبلیغاتی

از اطلاعات تحلیل موقعیت و بیانیه استراتژی خود برای ایجاد یک پیام اصلی موثر استفاده کنید. در مورد اهداف بازاریابی، مشکلات و فرصت های موجود، نقاط قوت و ضعف برندتان و جذب مخاطبان هدف خود فکر کنید.

جزئیات نحوه اجرای پیام اصلی خود را به گونه ای بیان کنید که توجه مردم را جلب کرده و به یاد ماندنی باشد. تبلیغات‌تان باید چگونه باشد؟ چه محتوایی را می‌خواهید بگنجانید؟ چه لحنی را می‌خواهید منتقل کنید؟

رویکردهای اساسی برای طرح تبلیغاتی خلاق شامل این موارد است: معرفی عملکرد برندتان، معرفی خدمات خاصی که ارائه می‌دهید، تمرکز بر آموزش و ارائه اطلاعات و…

تمرکز روی پیام تبلیغاتی
تمرکز روی پیام تبلیغاتی

نتیجه گیری

استراتژی تبلیغاتی مناسب، می‌تواند به رونق کسب و کارتان کمک کند، اما این نکته مم است که توسط افراد مجرب طراحی شود. تبلیغات استراتژیک شده با برنامه ریزی مناسب تعداد مشتریان و فروش محصولات‌تان را افزایش می‌دهد.

تیم آرتاتکنیکال به وسیله افراد با تجربه و ماهر همچنین با کیفیت بالا و قیمت مناسب خدمات استراتژی تبلیغاتی را ارائه می‌کند. جهت اطلاعات بیتشر می‌توانید با همکاران ما در گروه آرتاتکنیکال تماس بگیرید.

تهیه کننده: مریم فرمانیه
جهت کسب اطلاعات بیشتر، با همکاران ما در گروه آرتاتکنیکال تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.